0 Kč s DPH
 • WYSIWYG verze 4.1
  • Návod je vytvořen ve WYSIWYG editoru verze 4.1 Více »

Přidání kategorie, produktu a variant

7. 9. 2015

První kategorii a první produkt jsme přidali již v prvním díle při procházení průvodce vytvoření e-shopu. V tomto díle si ukážeme jak vytvářet a upravovat další kategorie a produkty.

Tip: Před vytvářením kategorií a produktů si připravte obrázky a nahrajte je do fotogalerie v administraci.

Úprava a přidávání kategorií

Kategorie a produkty lze spravovat pod záložkou E-SHOP v pravém sloupci v sekci KATEGORIE. Seznam kategorií vidíme v pravém sloupci a upravovat je můžeme po kliknutí na ikonu tužky u názvu kategorie.

Přidání kategorie provedeme kliknutím na zelené tlačítko Přidat kategorii.

Po kliknutí na tlačítko se zobrazí formulář, kde si nastavíme základní parametry kategorie.

Kategorie

 • Název kategorie vyplňte dle vašeho uvážení, záleží jakou kategorii chcete vytvořit. V našem případě jsme vytvořili kategorii "Proutěné věnce"
 • Perex neboli úvodník je úvodní text týkající se kategorie a produktů v ní obsažených. Je vhodné je vyplnit a zobrazí se nad přehledem zboží.

Vytvoření kategorie e-shopu

Obrázek kategorie

 • Obrázek kategorie lze nastavit každé kategorii a zobrazí se při výpisu kategorií. Obrázek by měl prezentovat celou kategorii zboží či služeb, které budeme nabízet. Můžeme nahrát nový obrázek a zařadit jej do fotogalerie, nebo použít již nahraný obrázek. 

Vytvoření kategorie e-shopu

Optimalizace pro vyhledávače

 • Adresa je automaticky vygenerována z názvu kategorie, není ji třeba vyplňovat, pouze v případě, že si přejete jiný název. Zadává se bez velkých a malých písmen, bez diakritiky a mezer. Mezery jsou nahrazovány pomlčkami.
 • Titulek se zobrazuje ve výsledcích vyhledávání, proto jej vyplňujeme vhodným slovním spojením s klíčovými slovy.
 • Popis je stejně jako titulek použit ve výsledcí vyhledávání, měl by proto obsahovat charakterizující popis s klíčovými slovy souvisejícími s kategorií.

Vytvoření kategorie e-shopu

Nastavení

 • Kategorii lze zobrazit či skrýt ve výpisu v E-shopu či ji nastavit jako aktivní nebo neaktivní. Pokud nastavíme kategorii jako neaktivní, nebude se vůbec zobrazovat. Chceme-li, aby se kategorie zobrazila na webu v sekci E-shop, je potřeba ji nastavit aktivní zobrazit v kategorii
 • Způsob řazení upravuje zobrazení zboží v řádkovém rozložení (produtky se řadí do řádků pod sebe) nebo tabulkovém rozložení (zboží se zobrazí vedle sebe).
 • Kategorie mohou mít dvě úrovně, kdy je jedna Nadřazená (hlavní) a druhá je podkategorií, např. kategorie "Dekorace" je nadřazenou kategorií, a může mít další podkategorii "Svícny" a "Rámečky" . Nastavení provedeme jednoduchým výběrem z roletky.
 • Formát kódu produktů můžeme nastavit na vlastní, ISBN a EAN. Kódy se poté zadávájí ručně v produktech.
 • Každé kategorie může být Chráněnou kategorií, kde je třeba před vstupem zadat heslo. Povolení provedeme zaškrtnutím políčka a zadáním hesla.

Vytvoření kategorie e-shopu

Přidání kategorie potvrďte zeleným tlačítkem "Přidat kategorii".

 

Úprava a přidávání produktů

Produkty nalezneme v seznamu po kliknutí na název konkrétní kategorie. Upravovat je lze kliknutím na tužku za jejím názvem, stejně tak si jej můžeme zobrazit na webu kliknutím na lupu. 

Nyní si projdeme postup, jak přidat nový produkt. Práce s přidáváním produktů do kategorie je poměrně jednoduchá.

Klikněte si na název vytvořené kategorie, kam chcete přidat váš produkt, a na odkaz "Přidat produkt". Zobrazí se formulář, kam zadáme základní informace o produktu. 

Produkt

 • Název produktu vyplníme podle názvu zboží a můžeme přidat další specifikaci, jako je např. velikost.
 • Popis produktu se zobrazí ve výpisu zboží a v detailu těsně u obrázku. Do popisu zadáme základní krátký popis produktu či zboží. Další a delší texty vkládáme níže v části Nastavení > Detail produktu.
 • Ve vlastnostech produktu zadáme:
  • Kód produktu, který slouží pro interní evidenci produktů a objednávek a není nutné ho vyplňovat.
  • Cenu bez DPH a cenu s DPH. Jesliže jste si nastavili v nastavení e-shopu, že nejste plátci DPH, pak budete mít možnost vyplnit pouze jednu cenu s DPH. V případě ceny s DPH vyplníme obě ceny nebo pouze cenu bez DPH a vybereme ve výběrovém poli výši DPH, cena se poté dopočítá.
  • Dále je možné na cenu aplikovat slevu v procentech a nastavení skladové dostupnosti produktu. 

Tip: Zboží bez nastavené skladové dostupnosti není zobrazeno ve srovnávačích zboží. 

Vytvoření produktu v kategorii e-shopu

Varianty produktu

Výhodou je nastavení více variant produktů, lze jej využít v případě, že se produkt liší pouze barvou či velikostí. Zadáme tedy název varianty a v našem případě se produkt liší pouze barvou, ostatní položky jsou stejné a není třeba je vyplňovat. Budou přejaty z části Vlastnosti produktu. Jinak je samozřejmě možné tato pole vyplnit.

Při prvním přidání produktu je možné vložit maximálně 5 variant. Další varianty přidáme po uložení produktu a následným vstoupení do jeho editace (ikona tužky u produktu), kde je zobrazen odkaz Přidat variantu produktu

Vytvoření produktu v kategorii e-shopu

Kategorie

Tuto část můžeme zcela přeskočit. Vidíme, že přidávaný produkt bude zařazen v kategorii "Proutěné věnce" a bude zobrazen ve výpisu produktů. Pokud by jsme odškrtli políčko Zobrazit v kategorii, produkt by se ve výpisu nezobrazil

Vytvoření produktu v kategorii e-shopu

Obrázek produktu

K produktu lze přidat nový obrázek z Vašeho počítače a zařadit do fotogalerie nebo můžete vybrat obrázek z již nahraných obrázků. Obrázek produktu se pak zobrazuje v detailu produktu a ve výpisu produktů. 

Vytvoření produktu v kategorii e-shopu

Optimalizace pro vyhledávače

Část optimalizace pro vyhledávače vyplníme podobně jako u kategorie. Adresa je přejímána z názvu produktů, titulek a popis je vhodné vyplnit z hlediska SEO optimalizace spojením vhodných klíčových slov a charakterizujícím popisem. 

Vytvoření produktu v kategorii e-shopu

Nastavení, detail

 • Produkt můžeme:
  • Nastavit aktivní nebo odškrtnutím jej skrýt.
  • Nastavit jako oblíbený a zobrazí se v Top produktech v postranním sloupci
  • Zobrazit košík nebo jeho zobrazení zrušit
  • Zobrazit WYSIWYG editor nebo jej vypnout a texty vkládat/upravovat přímo v HTML kódu.
 • U produktu je možné zapnout komentáře volbou povolit. Zobrazí se na konci stránky pod produktem.
 • V roletce podpis můžeme vybrat a přidat stránku s dalším textem nebo bannerem, která se zobrazí na konci stránky.
 • Produkty mohou mít více obrázků, pro umožnění náhledu zákazníkům lze z roletky vybrat vytvořenou fotogalerii. Obrázky se zobrazí pod popisem produktu.
 • InPage lze propojit se službou AddThis, která na stránku vloží ikonky sociálních sítí. Po propojení lze vybrat různé zobrazení ikonek v roletce Napojení na sociální sítě. Jak toto nastavení lze provést je popsáno v článku "Propagujte vaše stránky v inPage na sociálních sítích"
 • Do detailu produktu přidáme další popis produktu či jeho další charakteristiky. 

 Vytvoření produktu v kategorii e-shopu

Veškeré nastavení pak uložíme zeleným tlačítkem "Přidat produkt". Stejným způsobem pak přidáte i ostatní produkty do vybrané kategorie. V administraci inPage se vám produkty budou řadit do přehledného seznamu.

Vytvoření produktu v kategorii e-shopu

Další operace a nastavení produktů

Produkty lze jednoduše smazat nebo je kopírovat a přesouvat do jiných kategorií. Tyto operace můžeme provádět po jednom produktu nebo hromadně. Chceme-li smazat nebo kopírovat pouze jeden produkt, stačí kliknout na příslušnou ikonu. Otevře se stránka s produktem a akci potvrdíme tlačítkem na konci stránky

Hromadné operace

V případě hromadných úprav, vybereme produkty zaškrtnutím políčka a operaci vybereme v roletce pod seznamem. V případě kopírování a přesouvání máme možnost vybrat i cílovou kategorii. Potvrdíme zeleným tlačítkem Potvrdit změny.

Hromadné operace s produkty e-shopu

Počet produktů na stránce

V administraci lze nastavit počet zobrazených produktů na stránce. Toto nastavení provedeme pod záložkou NASTAVENÍ > Nastavení prostředí výběrem počtu příspěvků v roletce Nastavení stránkování. Nastavení ovlivní výpis počtu produktů a článků na stránce.

Počet produktů na stránce

 

Takto jednoduše naplníme e-shop kategoriemi a produkty a můžeme začít obchodovat. Dále je možné e-shop napojit na srovnávače zboží nebo umožnit zákazníkům platbu přes platební brány PayPal nebo GoPay.

 

Tým inPage
inpage(zav)zoner.cz

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • Skladová zásoba

  22.7.2016 18:42:08 | Petr P.

  Dobrý den, chci prodat 3 druhy produktů, od každého mám jen jeden kus. Počet kusů na skladě je tedy od každého produktu 1.

  Lze nastavit hlídání počtu objednávek (skladové zásoby), aby po první objednávce, například, se zobrazilo u daného produktu "Vyprodáno", nebo aby objednávka nemohla být dokončena, pokud je již skladová zásoba rovna 0?

  Děkuji, PP.

  Odpovědět

 • RE: skladová zásoba

  25.7.2016 8:26:03 | Tým inPage

  Dobrý den,
  nastavení hlídání zásob v inPage eshopu nelze. Tuto možnost však poskytuje náš produkt Zoner inShop.

  Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  • Re: RE: skladová zásoba

   24.1.2017 18:39:13 | Eliška Hrubá

   Dobrý den, prosím bylo by možné do mého e-shopu přidat produkt zooner inshop? Jde mi konkrétně o skladové zásoby, u některých výrobků mám je jeden kus a když si ho někdo objedná, tak bych potřebovala, aby se už další objednat nedal. Můžete mi prosím napsat víc informací a cenu? Děkuji a zdravím, Eliška Hrubá

   Odpovědět

   • Re: Re: RE: skladová zásoba

    30.1.2017 10:00:00 | Tým inPage

    Dobrý den, máme pro vás novinku v inPage, kterou jsou skladové zásoby. Tuto možnost si můžete aktivovat a nastavit základní parametry v nastavení eshopu. A poté si můžete množství zásob upravovat u každého produktu. Podrobný návod zveřejníme zde na blogu do konce tohoto týdne.

    Odpovědět

 • Varianty produktov

  29.3.2017 17:23:59 | Miloš Belák

  Ako sa da nastavi radenie variant produktov, ked mi radi podla velkosti zľavy a ja chcem radenie naopak teda on najmesej zlavy.
  Takto sa aj zobrazuje v rozklikavacom menu

  Odpovědět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.