0 Kč s DPH

Administrační rozhraní inPage - základní seznámení

18. 03. 2016

Administrační rozhraní je nástroj webové aplikace, s pomocí kterého spravujete obsah webové prezentace. V administraci vytvoříte jednotlivé stránky webu, do administrace nahráváte obrázky a soubory (které následně publikujete na stránkách), v administraci si nastavíte základní vzhled stránek, šablonu, motiv a další důležité prvky, jež tvoří součást úspěšné webové prezentace.

Pokud jste začátečník, nebo jste se s inPage setkali poprvé, pak vám tento návod pomůže rychleji se zorientovat v administraci inPage a poradí, jak začít.

1. Nastavení vzhledu stránek

Při vytváření webové prezentace v administraci inPage byste si v první řadě měli zvolit základní šablonu stránek spolu s motivem (ústředním obrázkem stránek). To vše nastavíte v administraci systému inPage v sekci VZHLED.

Výběr šablony webové prezentace

Jednotlivé šablony systému nabízejí optimální rozložení prvků stránek. Vybírat můžete šablony s horizontálním nebo s vertikálním menu. Při nastavení základní šablony si můžete rovnou zvolit barevnou kombinaci dle vaší chuti.

Nastavení šablony však není to jediné, co tvoří základní vzhled webové prezentace.

Motiv stránek a logo

Další důležitou část vzhledu webových stránek tvoří grafický motiv. Administrace inPage nabízí univerzální motivy v tzv. bance motivů. Pro vaše stránky můžete tedy využít nabídky univerzálního motivu nebo můžete nahrát a použít grafický motiv vlastní. Kromě motivu vám systém inPage umožní nahrát také vlastní logo stránek.

Úpravy vzhledu pomocí CSS pro pokročilé uživatele

Pro pokročilé uživatele nabízí administrace inPage možnost pohodlně měnit přednastevený vzhled šablon nebo strukturu vašich webových stránek, pomocí CSS - Cascading Style Sheets, česky "kaskádové styly". Právě díky možnosti definice vlastního CSS stylu, lze efektivně dosáhnout jednoduchých, ale i složitějších změn. Můžete tak na stránkách měnit např. pozadí stránek, velikost nebo barvu textu, nastavit mezery mezi znaky a řádky, okraje a mezery kolem obrázků, upravovat vzhled tabulek a mnoho dalšího. Abyste takové změny mohli prováděť, je nutné znát základy práce s CSS.

Ukázka - Změna pozadí pomocí CSS

Při definici vlastního CSS pro změnu pozadí je nutné nejdříve nahrát obrázek s pozadím do administrace inPage, a poté v sekci VZHLED - Vlastní CSS styl nastavit tento zápis:

body {background-color: #5A6C20;}
/* barvu hexa kodu pozadí nastavte dle vaší potřeby */
body {background: url("/obrazek/3/nazev-obrazku"); top left repeat x;}
/* zápis top left repeat x použijete, chcete-li obrázek opakovat na pozadí) */

2. Vytvoření obsahu stránek

Přidání stránky

Jednoduchý web lze vytvořit pouze pomocí několika stránek bez použití rubrik. Stránky je potřeba nejdříve vytvořit v administraci inPage v sekci STRÁNKY. Jednotlivé články pak můžete kdykoliv editovat, aktualizovat, nebo nastavit jejich zobrazení v hlavním menu.

Nastavení vlastností stránky

Při vytváření stránek, obrázků a souborů do administrace inPage se setkáte s funkcí aktivní x neaktivní a zobrazit x nezobrazit. Tyto funkce vám umožní zpřístupnit nebo nezpřístupnit určitý prvek na stránkách.

Pokud například nastavíte stránku jako neaktivní, ale nastavíte zobrazení v hlavním menu, pak se tato stránka na webu nezobrazí. Chcete-li použít určitý prvek na svých stránkách, pak musí být nastaven jako aktivní. Další užitečnou funkcí je možnost nastavit zobrazení stránky, rubriky či fotogalerie v hlavním menu nebo v konkrétní rubrice a zobrazit či nezobrazit grafický (wysiwyg) editor pro úpravu obsahu stránky.

Komentáře k článkům

Mnoho uživatelů uvítá možnost přidání komentářů k článkům, návštěvníci stránek se tak mohou zapojit do diskuze na téma probírané na dané stránce, nebo třeba okomentovat nějaký produkt.

Vytvoření rubriky

Pro správu efektivních webových stránek je možno vytvořit RUBRIKY, do kterých přidáte související články. Pokud máme na webu několik stránek z podobné oblasti, oboru, je vhodné je seskupit do rubrik. Při zobrazení rubriky v internetovém prohlížeči se automaticky vypíše seznam stránek rubriky s krátkým úvodem (perex) a odkazem na celý článek stránky. Díky rubrice se jednoduše vypíše seznam novinek, seznam produktů, ceníky, atd.

Možnost zaheslování rubriky

V administraci je možné využít užitečné funkce zaheslování rubriky. Nastavíte-li rubriku jako chráněnou, pak pouze uživatel znalý příslušného hesla bude mít přístup k článkům umístěným v této rubrice.

Nastavení submenu

Další způsob, jak můžete rozšířit strukturu stránek, je vytvořením SUBMENU. Submenu vytvoříte přidáním odkazu pod existující položku v hlavním menu.

V administraci tuto možnost naleznete v sekci NASTAVENÍ - Nastavení menu, na stránce uvidíte seznam odkazů přidaných do hlavního menu a pod seznamem použijete funkci přidání odkazu do menu, viz obrázek níže.

3. Práce s obrázky a tvorba fotogalerií

Práce s obrázky je poměrně jednoduchá, obrázky je potřeba do administrace nejdříve nahrát do sekce OBRÁZKY a poté je můžete použít jako součást článku, nebo zobrazit přehled všech fotogalerií na webu, dokonce můžete fotogalerii připojit k článku či k produktu v e-shopu.

Nahrávání obrázků

Využít můžete funkce nahrávání obrázku po jednom, kdy nastavíte libovolný název a popis obrázku, nebo je možné použít funkce hromadného importu fotografií například do připravené fotogalerie. V jednom kroku označíte celý adresář najednou a spustíte nahrávání vybraných obrázků do inPage (k dispozici máte podrobnou tabulku s průběhem a stavem nahrávaných obrázků).

Funkce vyžaduje moderní prohlížeč (IE 6 a vyšší, FF 3 a vyšší, Opera 9 a vyšší) s aktivním javascriptem a s podporou technologie Flash (verze 9 a vyšší). Najednou lze nahrát na sever až 50 obrázků, každý o max. velikosti 4 MB.

Zobrazení fotogalerie na webu

Pokud si v administraci vytvoříte fotogalerie z různých akcí, dovolených apod., máte možnost publikovat na webu stránku s kompletním obsahem vašich fotogalerií, výsledek pak může vypadat např. takto:

Odkaz na kompletní fotogalerii nastavíte do hlavního menu přes administraci v sekci NASTAVENÍ - Úprava nastavených odkazů a zaškrtnete zobrazení fotogalerie v hlavním menu.

4. Práce se soubory

Jako první nahrajte do administrace inPage soubory, které chcete návštěvníkům vašich stránek nabídnout. Nahrávání souborů provedete v sekci SOUBORY. Následně můžete soubory na webu zobrazit jako soubor ke stažení, nebo nastavit jejich zobrazení přímo v prohlížeči. Video a hudební soubory následně můžete zobrazit přímo na konkrétní stránce.

Soubory ke stažení

První možností  je nahrát soubor do administrace jako tzv. soubor ke stažení. Je nutné, aby soubor byl  nastaven jako aktivní. Způsob stažení souboru můžete nastavit dle potřeby (uložením přílohy nebo otevřením v prohlížeči).

Pokud chcete na svých stránkách zobrazit odkaz Stáhnout do hlavního menu, proveďte nastavení přes sekci NASTAVENÍ - (přepněte se na záložku Pokročilé) a zde klikněte na odkaz - Sprava přednastavených odkazů

Přehrávání video souborů

Pro přímé přehrávání video souborů je potřeba využít nějaký flash přehrávač - na internetu je jich dostatek ke stažení (dávejte pozor na licenční podmínky, ne vždy můžete přehrávač použít např. v komerčních aplikacích). Doporučujeme využít přehrávač FlowPlayer, který je součástí inPage nebo prvků HTML5 video/audio.

Zajímá vás více o možnosti přehrávání video a hudebních soborů? Doporučujeme prostudovat následující návody:

5. Vytvoření E-SHOPu

E-shopové řešení je v inPage tvořeno se záměrem co nejjednoduší správy a nastavení. Nastavení se provádí pouze ve dvou položkách - Nastavení e-shopu a Platba a doprava. Po kliknutí na sekci E-SHOP uvidíte v pravém sloupci administrace záložky SPRÁVA a KATEGORIE.

Správa a nastavení E-SHOPU

Pod záložkou SPRÁVA máte k dispozici odkazy potřebné k nastavení e-shopu, seznam objednávek, kde lze jednotlivé objednávky spravovat (upravovat, mazat, měnit stav, atd.), seznam zboží, platba a doprava, srovnávače zboží atd.

Po kliknutí na odkaz Nastavení e-shopu se zobrazí jednoduchý formulář, kde si nastavíte jednotlivé prvky, jako např. email pro příjem objednávek, zobrazení E-shopu v hlavním menu, číslování objednávek, měnu a další.

Vytvoření kategorií a přidávání produktů

Pod záložkou KATEGORIE můžete vytvářet a spravovat jednotlivé kategorie e-shopu. Do vytvořené kategorie si přidáváte jednotlivé produkty (zboží/služby) a můžete si u kategorií nastavit způsob zobrazení zboží v řádkovém nebo tabulkovém rozložení.

Práce s přidáváním produktů do kategorie je poměrně jednoduchá. Zajímá vás více o možnosti a nastavení e-shopu v inPage? Doporučujeme prostudovat následující návody:

Pro zobrazení e-shopu na webu, je potřeba vytvořit minimálně jednu kategorii se zadanými produkty.

6. Obecné nastavení webu

HTML hlavička stránek

V dnešní době existuje mnoho nástrojů, kterými můžete optimalizovat vaše webové stránky pro vyhledávače. Jedním z prvků tvorby webu, který byste neměli opomenout a který vám pomůže k lepšímu zařazení stránky ve vyhledávačích, je nastavení HTML hlavičky stránky.

SEO optimalizace stránek a veškerého obsahu v inPage

Administrace inPage vám umožňuje zaměřit se na celkovou SEO optimalizaci webových stránek. U každé stránky, rubriky, fotogalerie nebo i u kategorií a produktů v e-shopu máte možnost optimalizace a nastavení vlastního titulku, popisu a adresy stránky.

Zaměříte-li se pak na kvalitně napsaný, zajímavý a unikátní obsah včetně tvorby správně strukturovaných nadpisů, můžete tak jednoduše optimalizovat kteroukoliv stránku webu na nejdůležitější klíčová slova a slovní spojení, a tímto způsobem můžete  významně ovlivnit pozice vašeho webu ve výsledcích vyhledávání.

Nástroje pro správce webu

V inPage lze využít soubor nástrojů pro správce webu Google Webmaster Tools a Google Analytics. Tyto nástroje vám přináší bezplatný a jednoduchý způsob, jak upravit své stránky tak, aby lépe spolupracovaly se službami Google. Umožní vám ukázat zobrazení vašich stránek na Google, pomohou odhalit problémy a sdílet informace pro zlepšení viditelnosti vašich stránek.

Služba Google Analytics vám umožní detailnější sledování statistik přístupů na vaše stránky. Pro všechny inzerenty, vydavatele i vlastníky webových stránek jsou tyto služby zdarma.

Další užitečné funkce administrace

Administrace inPage skýtá mnoho užitečných funkcí pro správu vašich webových stránek. Mezi tyto funkce  lze zařadit možnost nastavení parkovací stránky po dobu rekonstrukce vašich stránek. V administraci si můžete změnit jazyk aplikace i administrace webových stránek, k dispozici jsou zatím základní překlady do slovenštiny, agličtiny, němčiny, maďarštiny a polštiny. Samozřejmostí je možnost změny přístupových údajů. To vše a ještě něco navíc vám umožní ovládací prvky administračního rozhraní inPage.

Díky jednoduchému ovládání administrace inPage, je tvorba kvalitní webové prezentace dostupná opravdu každému.

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.