0 Kč s DPH
 • WYSIWYG verze 3.5
  • Návod je vytvořen ve WYSIWYG editoru verze 3.5 Více »

Formátování tabulky přes editor

25. 01. 2008

Formátování tabulky přes WYSIWYG editor je jednoduché, rychlé a uživatelsky pohodlné. Můžete si tak bez znalosti xHTML kódu a CSS stylů vytvořit pěknou a efektivní tabulku.

Zarovnání tabulky přes editor má ale i své úskalí, kterým je výsledná validita kódu. Editor pro formátování vkládá formátovací značky přímo do xHTML kódu, což v praxi krásně funguje, podle pravidel to však je špatně. Veškeré formátovací prvky by měly být v xHTML umístěny do CSS souboru. Ideálním řešením je proto přiřazení tabulce ID nebo class a formátování pak provést přes vlastní CSS styly v administraci inPage. Toto vás ale nemusí příliž trápit, zmiňujeme to pouze pro odborníky, kteří chtějí mít i svůj kód krásně nablýskaný.

Vytváříme novou tabulku, upravujeme stávající

Novou tabulku přes editor vložíme kliknutím na ikonku vložit novou tabulku, nastavíme si počet sloupců a řádku (toto můžeme kdykoliv přes editor opět změnit). Přes stejnou ikonu můžeme tabulku opět editovat (musíme však být kurzorem v konkrétní tabulce).

Hlavní nastavení

Takto vytvořenou tabulku můžeme třeba zarovnat na střed, vlevo či vpravo. Vhodné je nastavit i délku tabulky (pro případ, že máte pod sebou více tabulek a chcete aby vypadaly hezky) případně odsazení obsahu, aby text nebyl na okraje tabulky tak nalepen.


Obr. Hlavní nastavení tabulky.

Podobnou fci jako je odsazení obsahu plní i rozestup buněk, záleží skutečně na vás, jak chcete aby tabulka ve výsledku vypadala. Třída je vícenásobná identifikace tabulky pro vlastní CSS styl, pokud ho nepoužíváte, tuto možnost ignorujte.

Pokročilé nastavení

ID je jedinečná identifikace tabulky pro vlastní CSS styl, pokud ho nepoužíváte, tuto možnost ignorujte (stejné platí pro Styl, kde přímo definujete CSS pravidla, která budou přes editor vepsána přímo k tabulce do xHTML kódu). Z dalších nastavení stojí za zmínku pouze obrázek pozadí, barva rámečku a barva pozadí.


Obr. Pokročilé nastavení tabulky.

Obrázek pozadí

Tabulce můžete nastavit i obrázek pozadí po kliknutí na ikonku procházení obrázku . Obrázek můžete vybrat z již nahraných obrázků/galerií nebo ho jednoduše znovu nahrát.

Barva rámečku, barva pozadí

Tabulka může mít nastevenou barvu pozadí nebo barvu rámečku (je důležité mít v hlavním nastavení definovanou šířku rámečku), který ji ohraničí. Obě barvy nastavíte po kliknutí na ikonku procházení barvy . Zobrazí se vám paletka výběru barvy, ve které si s pomocí kapátka, palety nebo názvu vyberete požadovanou barvu. Pokud máte barvu vybranou, kliknete na použít a následně jen potvrdíte aktualizovat v nabídce předchozí.


Obr. Výběr barvy.

Tip: Pro další formátování můžete využít vlastnosti řádku případně vlastnosti buňky a výsledné formátování ještě trošku vzhledově vylepšit.

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • Vlastný súbor CSS

  27.3.2009 11:29:56 | Miloš

  Prajem pekný deň.
  Zaújmalo by ma, akým spôsobom je možné nahrať a použiť vlastný súbor CSS, jeho zmeny resp. vymazanie z Inpage. Chcelo by to nejaký návod.
  Ďakujem za radu.

  Odpovědět

 • Re: Vlastný súbor CSS

  27.3.2009 11:36:14 | Administrátor

  Vlasní CSS styly si píšete přímo v rozhraní administrace inPage a dále Vzhled -> Vlastní CSS styl. Vlastní styl poté naleznete pod url /styl/3/, např. http://www.blog.inpage.cz/styl/3/. Tyto vlastní styly lze dočasně vypnout.

  Odpovědět

 • Pozicování tabulek

  24.3.2010 17:22:39 | Bob

  Pokročilé nastavení tabulky je super, ale jak je to s pozicováním tabulky. To se nastavit nedá? Například jak řešíte tabulku v tabulce, to bych chtěl asi moc, co :o)

  Odpovědět

 • RE: pozicování tabulek

  12.8.2010 16:52:14 | admin

  pozicování tabulek je nejlepší provádět pomocí kaskádových stylů CSS. Více informací najdete v sekci Hrajeme si s CSS

  Váš admin

  Odpovědět

 • zarovnanie

  15.6.2013 12:37:56 | Cami

  Mám s tým menší problém a to taký, že keď dám tabuľku zarovnať na stred tak keď ten článok uložím ta tabuľa sa mi automaticky zarovná do ľava ...čo s tým mám robiť ?

  Odpovědět

 • RE: zarovnanie

  18.6.2013 11:50:01 | Vladimír Souš

  Dobrý den, zkuste mi prosím poslat přesnou adresu stránky s tabulkou, ať se mohu podívat přímo do kódu, takto obecně těžko radit. Děkuji za pochopení. Pěkný den přeji.

  Odpovědět

 • komentar

  1.9.2014 20:41:03 | andrej demeter

  nevie ze čo mam napisat

  Odpovědět

 • RE: komentar

  2.9.2014 15:18:48 | Ondřej Jonáš

  Dobrý den pane Demeter,
  pokud máte nějaké dotazy nebo pokud potřebujete s něčím poradit, jsem Vám plně k dispozici na emailu admin@zoner.cz.

  Odpovědět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.