0 Kč s DPH

Vlastní ikona stránek - favicon.ico

30. 04. 2012

Favicon je v českém jazyce nazýván jako ikonka webových stránek. Jedná se o miniaturní značku webových stránek ve formátu .ico. Ikona stránek se zobrazuje v prohlížeči v adresním řádku nebo ji můžete vidět v záložce prohlížeče.

Grafický vzhled ikonky mnohdy vychází z loga, aby co nejvíce korespondoval s celkovým vzhledem stránek. I přes miniaturní velikost ikonky, byste dle grafického vzhledu měli snáze rozpoznat, o jaké webové stránky se jedná. Rychleji totiž rozpoznáte ikonku, než když budete číst popisky v záložách.


(příklady ikon v záložkách prohlížeče)

Zobrazení ikonky v adresním řádku prohlížeče
(zobrazení ikony v adresním řádku)

Vlastní ikona vám pomůže odlišit vaše stránky od ostatních webů. Chcete-li mít na svých stránkách také vlastní ikonku, následující návod vám poradí jak na to.

Jak vytvořit ikonu stránek?

Ikonku stránek (tzv. soubor Favicon.ico) lze vytvořit pomocí libovolného grafického programu určeného na tvorbu a úpravu obrázků. Většina počítačů obsahuje základní program Malování, ve kterém lze vlastní obrázek vytvořit nebo použijte jakýkoliv váš oblíbený grafický program.

Vytvoření ikony v grafickém programu

Mezi grafické programy, které umožňují tvorbu faviconu patří např. program PixelToolbox, s jehož pomocí můžete navrhnout a vytvořit vlastní ikonku stránek v požadovaném formátu .ico. Další program který podporuje ukládání obrázků ve formátu .ico je Gimp.

Optimální rozměr pro tvorbu ikon je 16 × 16 pixelů.

Pokud při vytváření ikonky použijete některý z jiných grafických programů (např. Malování, ZPS 14, Adobe Photoshop aj.), které formát .ico nepodporují (obrázek v tomto formátu nelze uložit), nevadí. Jednoduše váš připravený obrázek o rozměru 16 x 16px uložte pod názvem favicon např. ve formátu .jpg nebo .png viz obrázek.

Vytvoření ikonky v programu ZONER PHOTO STUDIO 14

Takto vytvořený obrázek poté snadno převedete do požadovaného formátu .ico s pomocí online generátoru faviconu.

Převedení obrázku do formátu .ico přes online generátor

Pro převod formátu vašeho obrázku o rozměrech 16 x 16px použijte online generátor na stránkách www.favicon.cc. Je to užitečný nástroj, který snadno a rychle převede vámi vytvořenou ikonku z obrázkového formátu (jpg, jpeg, gif, png, bmp ) do požadovaného formátu .ico.

online generator favicon cc

 1. Jednoduše otevřete nabídku pro nahrání tlačítkem import image (obrázek výše), nahrajte váš obrázek a potvrďte tlačítkem Upload.
 2. Během pár vteřin se zobrazí váš obrázek roztažený přes dlaždice, kde jej můžete ještě trošku upravit, náhled v měřítku 1:1 vidíte v sekci Preview. Pro uložení vyberte tlačítko Download Favicon

Jakmile takto vytvořenou ikonku uložíte, zbývá již jediné, a to nahrát ikonku do administrace inPage a nastavit jako vlastní ikonku stránek.

Nastavení ikony v inPage

Přejděte v administraci inPage do sekce SOUBORY. Pro přidání vaší ikonky do souborů klikněte na odkaz "Přidat soubor ke stažení".

Nahrátí faviconu do souborů v administraci inPage

 1. zadejte název souboru dle příkladu na obrázku: Favicon.ico
 2. pomocí tlačítka Procházet vyberte z PC váš soubor s ikonkou ve formátu .ico
 3. způsob stažení souboru nastavte - otevřít v prohlížeči

Ostatní parametry ponechte beze změn a nahrání souboru dokončete kliknutím na zelené tlačítko Přidat soubor.

Nastavení a zobrazení ikonky na webu

Jakmile jste nahráli vaši ikonku do souborů v administraci, zbývá provést poslední krok, a tím je nastavení ikonky na webu. To se provádí v administraci inPage v sekci Nastavení -> Prvky stránek.

Nastavení ikonky stránek

Poslední rolovací záložka se jmenuje Ikona stránky - rozklikněte si tuto záložku, vyhledejte váš soubor s názvem favicon.ico a nastavte si jej jako vlastní ikonu stránek. Změny nezapomeňte opět uložit zeleným tlačítkem Upravit.

Admin2: V Admin2 se nahrání favicon přesunulo do menu Struktura -> Prvky webu -> Ikona stránky

Na co si dát při tvorbě faviconu pozor?

Nejčastější chybou, kterou mnozí uživatelé dělají při vytváření ikonky stránek, je přejmenování původního obrázku z formátu .jpg nebo .png do formátu .ico. Ikonka vytvořená tímto nesprávným způsobem vám na webu nebude fungovat, je potřeba ikonku vytvořit správně v grafickém programu podporující formáty .ico nebo váš obrázek převeďte do formátu .ico přes online generátor, ušetříte si tím čas i práci!

Přejeme vám úspěšné nastavení vlastní ikony stránek na vašem webu.

 

 

Hanka Medková
hana.medkova(zav)zoner.cz

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • co dělám špatně - favicon

  5.6.2012 10:25:25 | Věrka

  Přeji pěkný den,
  dělala jsem vše podle návodu
  Mám obrázek upravený v malování 16 x 16 px. Našla jsem si stránky Favicon generátoru, ale při zadání obrázku a potvrzení velikosti se mi po zmáčknutí vygenerovat změnila velikost (sama) na 32x32. A ať jsem dávala jakýkoli obr. takto upravený, či dokonce i menších rozměrů, nikdy se mi nestalo, že by mi zůstal rozměr 16 x 16, vždy se to změnilo na 32 x 32. Samozřejmě že jsem se pokusila i tento obr. faviconu nahrát na stránky ale dle mého očekávání nefunguje. Moc předem děkuji za pomoc.

  Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  • Re: co dělám špatně - favicon

   11.2.2018 20:36:13 | Jonáš

   Zkuste si jiný Favicon generátor, například https://www.freefavicon.com. Ten by fungovat měl i s 16x16.

   Odpovědět

 • RE: favicon

  10.6.2012 6:07:55 | Hana Medkova

  Dobrý den Věrko, ta ikona webu na vašich stránkách bez problému funguje. Stačí jen promazat pamět prohlížeče, vypnout jej a znovu zapnout a ikonku ve všech prohlížečích, kromě IE uvidíte, tak jako ji vidíme my na Vašich stránkách.

  Odpovědět

 • zobrazenie ikony

  8.1.2013 14:53:03 | Erik

  Mal som jeden problem so zobrazenim ikony na stranke v prehliadaci IE9. Bola to ikona vytvorena cez webove rozhranie www.favicon.co.uk , tato sa v IE9 nezobrazovala . Po vytvoreni v Gimpe ikona funguje aj v IE9. Rozdiel v ikonach sa da zistit napriklad aj priamo v OS Win7, ktory pouzivam a to tak, ze ak mam nastavenie zobrazovanie obsahu zloziek ikonami, tak ikona, vytvorena v Gimpe, sa zobrazi aj s obrazkom a ikona, vytvorena cez to webove rozhranie, sa zobrazi len ako prazdny obdlznik

  Odpovědět

 • Favicon.ico

  4.2.2013 3:25:17 | Mojmír Adamec

  Dobrý den,
  měl bych dotaz. Nastavil jsem vše podle návodu a ikonka se pěkně ukazuje při otevření stránky. Není ale vidět v té liště s odkazy v prohlížeči (Firefox). Tam je jenom prázdný čtvereček.
  Kupodivu, ikonka se ukazuje správně na liště s odkazy, když si tam umístím odkaz na administraci svého webu.
  Děkuji za radu.

  Odpovědět

 • RE: favicon.ico

  4.2.2013 9:22:18 | Hana Medková

  Dobrý den, doporučujeme promazat (cache) pamět prohlížeče. Pokud by ani toto nepomohlo, pošlete nám název Vaší domény, at zobrazení ikonky můžeme zkontrolovat.

  Odpovědět

 • Favicon.ico

  5.2.2013 14:33:44 | Mojmír Adamec

  Dobrý den,
  děkuji za radu. Ten starý odkaz jsem odstranil a vložil jsem jej do lišty znovu - a funguje to!
  Omlouvám se za svoji nenápaditost :-).

  Odpovědět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.