0 Kč s DPH

Práce s FTP v inPage

23. 09. 2008

FTP (File Transfer Protocol) je protokol, který umožňuje kompletní práci se soubory na vzdáleném serveru jako je kopírování, mazání, přejmenovávání či vytváření adresářů. V tomto článku si ukážeme, jak využít Váš FTP účet, který  máte automaticky zřízen k systému inPage ve verzi Standard a Premium.

FTP obecně

Pokud máte k počítači plnohodnotný přístup přes FTP, máte v celém systému nebo jen ve vašem uživatelském adresáři možnost dělat všechno, co byste mohli dělat přímo ve správci souborů, přičemž kopírování (souborů i adresářů) můžete provádět mezi adresáři vašeho lokálního disku a adresáři vzdáleného (internetového) počítače.

Z pohledu zákazníka se pak jedná především o přenos internetové prezentace a jiných dat z jejich PC na webový prostor na našich serverech.

Pro práci s FTP je třeba mít nějaký program - ať už je to váš prohlížeč, či nějaký ze speciálních FTP klientů, bez kterého se stejně pro plnohodnotný FTP přístup neobejdete (např. Total Commander nebo FileZilla). FTP klient vám umožní (i hromadné) operace se soubory a adresáři, jako jsou mapř. kopírování, mazání, editace, přejmenování, uploadování dat na server a jejich download ze serveru na Váš počítač.

Soubory kopírované pomocí FTP na vzdálený server by neměly obsahovat diakritické znaky, mezery, tabulátory či podobné "nestandartní znaky". Důvodem je fakt, že většina serverů běží na systémech LINUX, zatímco na Váš počítač je pravděpodobně nainstalován systém Windows, a oba tyto systémy používají rozdílné kódování znaků. Ideální je, pokud je soubor složen pouze z písmem a-z, číslic 0-9, tečky, podržítka či rozdělovníku - vyhnete se tak nepříjemným problémům.

FTP v inPage

FTP účet je zřízen pouze k inPage ve verzi Standard nebo Premium a jeho detaily naleznete po přihlášení do administrace inPage v záložce Můj účet → Informace o FTP. Tyto údaje budete potřebovat pro nadefinování přístupu k vašemu FTP účtu v některém z mnoha zdarma dostupných FTP klientů (heslo k FTP je shodné s heslem pro vstup do administrace inPage).

Přesný postup nastavení připojení na FTP

Důležitým bodem je také odemčení FTP v administraci inPage. Toto nastavení naleznete v záložce Můj účet → Informace o FTP (viz obrázek níže). Zámek musí být nastaven v režimu Odemknuto. Poté je možné se připojit na FTP. 

Trochu blíže si vysvětlíme položku Adresa webového přístupu (ve tvaru http://www.vase-domena.cz/ftp/), která označuje webový přístup k vašim souborům nahraným na FTP účtu. Např. nahraji-li si na FTP soubor obrazek.jpg, pak jej ve svém prohlížeči naleznu na url http://www.vase-domena.cz/ftp/obrazek.jpg.

Tipy & triky - informace-o-ftp

A k čemu se vlastně FTP účet v inPage hodí? Můžete přes něj zpřístupnit uživatelům vašich stránek velké soubory, které nelze nahrát přímo do inPage (soubory ke stažení mohou mít max. velikost 8MB) či nahrát si na FTP HTML fotogalerii vytvořenou např. v programu Zoner Photo Studio, což si ukážeme v některém z dalších článků.

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • FTP zobrazení souborů

  9.1.2017 15:15:34 | Radek Trnka

  Dobrý den v předchozích příspěvcích jsem si všiml stejných dotazů, z odpovědí jsem však nepochopil jak se tedy věcí mají
  tedy jestli bude možné poprosil bych o odpověď
  1 po připojení v TC nevidím žádné složky ani soubory nebo obrázky, které mám uložené na stránkách
  2 při přidání např obrázku na FTP nevím kde bych v administraci našel jak takový přidaný obrázek použít

  Děkuji

  Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  • Re: FTP zobrazení souborů

   10.1.2017 16:51:51 | Tým inPage

   Dobrý den,
   1) Soubory a složky jsou standardně uloženy v systému inPage. Na FTP si můžete nahrát soubory navíc, proto pokud jste tam sám nic neukládal, žádné soubory ani složky nemohou být vidět.
   2) Obrázek má adresu ve tvaru, který je uveden v tomto článku nad obrázkem http://www.vase-domena.cz/ftp/obrazek.jpg. Při vkládání obrázku nebo odkazu tak do kolonky url vložte název souboru z ftp v tomto tvaru.

   Odpovědět

 • RE:ftp

  17.6.2016 9:21:03 | tým inPage

  Dobrý den Ivo,
  varianta MINI je bez FTP. Jak je uvedeno ve specifikaci inPage Mini na stránkách https://www.czechia.com/detail-programu/inpage-mini/ v sekci Přístup k virtuálnímu serveru: Přístup přes FTP -Ne.

  Odpovědět

 • ftp

  16.6.2016 19:38:25 | ivo

  Dobrý den, právě jsem si zaregistroval domenu s programem inPage Mini, v charakteristice InPage Mini bylo uvedeno, že obsahuje funkci FTP a následně jsem se v napovědě dočetl, že to umí jenom Standard a Premium....jak to tedy je?

  Odpovědět

 • RE: Metatag

  30.7.2014 10:45:20 | Vladimír Souš

  Dobrý den pane Mostecký,
  vkládat jakýkoliv obsah do hlavičky stránek <head> není v inPage dovoleno, vámi zmíněný metatag tedy nejde do systému z bezpečnostních důvodů vložit.
  Formátování komentářů je udělané přes CSS, není to v závislosti na tom kdo odpovídá, ale pouze lichý a sudý komentář mají jiný styl.

  Odpovědět

 • Metatag

  29.7.2014 18:35:39 | Mostecký

  Dobrý den,
  díky vyhledávání metatagu v inpage, jsem se dostal na tyto komentáře. Nikde jinde jsem se o tom víc nedozvěděl. Zeptám se proto tu: Přidat metatag na webmaster tools je mi jasný, jak ale přidat metatag například od pinterestu ve tvaru: "<meta name="p:domain_verify" content="nejaky-kod"/>" nebo meta na twitter cards?
  Ještě jeden dotaz mimo, jak se v inpage na komentář odpovídá (tak, aby to vypadalo stejně jako tady, tzn. adminova odpověď je barevně rozlišená) nalezl jsem pouze možnost upravit/smazat komentář.
  Moc děkuji.

  Odpovědět

 • re: FTP

  29.10.2012 17:04:08 | Hana Medková

  Dobrý den, pokud odstraníte z URL adresy za doménou /ftp/ nebudete se samozřejmě moci odkazovat na souboru nahrané na vašem FTP prostoru, který máte k dispozici navíc jako volný diskový prostor k inPage. FTP u inPage slouží jen jako prázdné prostor na ukládání dat, nikoliv na spouštění webové prezentace pomocí souboru index.html.

  Druhý dotaz ověření stránek přes google nemá s FTP nic společného. Na propojení a ověření stránek s Googlem máme připraven návod zde:
  http://www.blog.inpage.cz/inpage/google-webmaster-tools/

  Odpovědět

 • Ověření

  29.10.2012 16:28:37 | Honza

  Dobrý den,
  mám stejný problém s FPT, adresa nahraných stránek obsahuje navíc ... .cz/ftp/... Lze toto nějak odstranít??
  Druhou možností pro mě je ověřovací metatag. Nemohu však najít vámi zmiňovanou sekci STATISTIKY - Google webmaster tools. Kde to, prosím vás, najdu?
  Děkuji

  Odpovědět

 • RE: Prazdny adresar FTP

  30.10.2011 18:06:41 | admin

  Dobry den, ano, je to tak, stranky inPage jsou ulozeny jinde a FTP Vam slouzi k ukladani vlastnich dat. Jak bylo jiz receno vyse, u inPage nefunguje FTP tak jako u klasickeho webhostingu. Je to dano vlastnosti tohoto programu.

  Odpovědět

 • Prazdny adresar FTP

  30.10.2011 17:55:34 | Jan

  Dobry den,
  mam stejny problem jako pan Jindrich. Po prihlaseni na FTP nevidim zadne soubory. FTP prostor je uplne prazdny a zda se, ze cele stranky jsou ulozeny jinde. Nezalezi pritom jestli se pripojuji pres web (Chrome) nebo pres Total Commander. Jsem pripojeny na ftp://ftp.nazev domeny.eu/

  Odpovědět

 • RE: FTP

  7.12.2009 16:32:00 | admin

  No co se týče HTML hlavičky, tak tu si jednoduše nastavíte v administračním rozhraní inPage v sekci NASTAVENÍ - nastavení HTML hlavičky stránek

  Co se týče ověřovacího metatagu, tak ten si pro změnu nastavíte jednoduše v sekci STATISTIKY - Google webmaster tools

  Pokud máte další dotazy k inPage, napište nám přímo na technickou podporu admin@zoner.cz, rádi Vám poradíme.

  Váš admin

  Odpovědět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.