0 Kč s DPH

Práce se složkami a soubory

25. 05. 2017

V tomto článku si ukážeme, jak přidáte soubor nebo složku na stránku, jaké jsou způsoby jejich užití a jak je případně můžete zaheslovat.

Co vše se dá vložit na stránku?

Sekce "Soubory" slouží pro vložení i jiných souborů, než jsou klasické obrázky ve formátu jpg, png, gif apod. Pomocí nich můžeme na stránku vložit například pdf a word soubory, které se mohou zobrazit po rozkliknutí např. obrázku nebo videa. Dále sem můžeme vložit soubory typu .fav (návod postupu práce s faviconou najdete zde) nebo .svg (jedná se o vektorovou grafiku).

Soubory lze přidat přes položku Soubory v hlavním menu. Nahrát je pak můžete buď jednotlivě, nebo hromadně.

Vložení souboru na stránku a možnosti práce se soubory a složkami

V našem návodu vám ukážeme ta nejužitečnějších použití souborů a složek. Pojďme se podívat, jak na to. 

Použití souboru, aby se zobrazil po rozkliknutí obrázku   

Nejprve si nahrajeme soubor, na který chceme v obrázku odkazovat. Poté si přes WYSIWYG editor vložíme obrázek na stránku, označíme si ho a zvolíme možnost "vložit/upravit odkaz". Zobrazí se nám následující tabulka.

 

Po kliknutí na ikonu složky s lupou u pole URL se nám zobrazí průzkumník. Ve zdroji odkazů zvolíme "soubory a složky", kde si najdeme požadovaný soubor. V našem případě jsme zvolili pdf soubor s názvem test. V případě, že vyplníte titulek, zobrazí se při najetí myši na obrázek. Vyplnění titulku je na vás. Dalšími položkami jsou:

 •  Cíl - v tomto poli si zvolíte, co se stane se souborem, pokud na něj návštěvník klikne. Máte dvě možnosti:
  • nové okno - po kliknutí na soubor se otevře v novém okně prohlížeče.
  • žádné - soubor se otevře na stávající stránce.
 • Class - v tomto poli si zvolíte třídu (class), podle které se určí, co se stane se souborem po kliknutí:
  • thickbox -  tento způsob zobrazení (promítání slideshow) platí pouze pro obrázky u fotogalerií (více v tomto návodu).
  • žádné - po kliknutí na obrázek prohlížeč automaticky přejde na zobrazení souboru.
Pokud chcete zobrazit soubor z obrázku, doporučujeme nastavit Class souboru jako "Žádné" a Cíl zachovat také jaké "Žádné". V případě, že chcete, aby se soubor otevřel v novém okně prohlížece, musíte u Cíle nastavit možnost "Nové okno".

Použití odkazu v textu a zobrazení souboru

URL souboru si zvolíme stejně jako v předešlém příkladu. Nyní se nebude zobrazovat obrázek, ale text, který vypíšeme v poli "Text k zobrazení". Titulek se po vyplnění zobrazí při najetí myši na text. Nyní si opět můžeme zvolit cíl i class. Pokud chcete, aby se odkaz otevřel v novém okně, zvolte jako cíl "nové okno". V případě class ponechte nastavení jako "Žádné". Způsob zobrazení "thickbox" je vhodný pouze pro obrázky.  

 

Soubor jako odkaz ke stažení 

Výchozí nastavení každého souboru je "otevřít v prohlížeči". Pokud chceme, aby si návštěvníci vašich stránek mohli obsah stáhnout, je třeba změnit nastavení v administraci. Nejprve si nahrajeme soubor, který uložíme. Poté přejdeme do složky Soubory,  kde klikneme u vybraného souboru na možnost upravit (ikonka tužky). Zobrazí se nám stránka "Upravit soubor". Zde najdeme sekci nastavení a zvolíme jednu z následujících možností:

 • Otevřít v prohlížeči - po kliknutí na soubor s tímto nastavením se zobrazí přímo v prohlížeči 
 • Uložit jako přílohu - po kliknutí na soubor s tímto nastavením se soubor začne stahovat do počítače
Tyto možnosti bývají ovlivněné nastavením prohlížeče.

 

Zaheslování složky se souborem

Pokud nechcete mít obsah veřejně (ať už k zobrazení, nebo ke stažení), můžete si vytvořit zabezpečenou složku. Jako první si vytvoříte složku přes „Soubory“ v hlavním menu a tlačítko „Přidat složku“. Poté ji uložíte. Následně do ní  vložíte všechny požadované soubory, které chcete zaheslovat. V detailu složky (ikonka tužky) pak najdete sekci s názvem "chráněná složka". Po zaškrtnutí kolonky "zapnout zabezpečení složky" se zobrazí pole pro vložení hesla, kterým celou složku zabezpečíte. Pak stačí jen uložit a máte hotovo.

Tým inPage
inpage(zav)zoner.cz

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.