0 Kč bez DPH
 • WYSIWYG verze 3.5
  • Návod je vytvořen ve WYSIWYG editoru verze 3.5 Více »

Podkategorie v e-shopu

6. 10. 2011

Podkategorie v inPage jsou nyní skutečností! Nejenom v e-shopu, kde podkategorie najdou největší uplatnění, ale i rubrikám, složkám, fotogaleriím je možné přiřadit libovolný počet podkategorií, což vám umožní lépe strukturovat obsah vašeho webu.

Než začnete s tříděním zboží ve vašem e-shopu do kategorií, vysvětlíme si nejdříve jaký je vlastně mezi kategorií a podkategorií rozdíl.

Vysvětlení pojmů

Kategorie

Kategorie e-shopu slouží ke snadnému třídění nabízených produktů nebo služeb. Pokud byste na stránkách chtěli prodávat například elektroniku, pak byste v e-shopu vytvořili kategorii Elektro a do ní umístili jednotlivé produkty s elektronikou (fotoaparáty, televize, počítače aj.). Na stránkách v e-shopu pod hlavní kategorií Elektro uvidíte kompletní nabídku elektroniky.

Pokud však potřebujete zboží v kategorii e-shopu dále třídit,
pak můžete obsah třídit o 1 úroveň zanoření, do tzv. podkategorií.

Podkategorie

Podkategorie e-shopu vám umožňují třídit produkty e-shopu dle jednotlivého typu zboží, podle značky nebo třeba podle výrobce. Budeme-li se bavit o výše zmíněné kategorii Elektro, pak pro každý typ zboží vytvoříme vlastní podkategorii (Fotoaparáty, Televize, Počítače, atd.).
Na stránkách v e-shopu pod hlavní kategorií Elektro uvidíte nejdříve nabídku jednotlivých podkategorií (Fotoaparáty, Televize, Počítače). Kliknutím na podkategorii, např. Fotoaparáty, se rozbalí nabídka související elektroniky z oblasti digitálních fotoaparátů.

Vytvoření podkategorií e-shopu

Pro vytvoření podkategorie v e-shopu přejděte do administrace inPage do sekce E-SHOP. V pravém boxu následně klikněte na záložku KATEGORIE. Zeleným tlačítkem Přidat kategorii  vytvoříte novou položku.

Při vytváření kategorie se zobrazí jednoduchý formulář, kde si nastavíte základní parametry.

Tím nejdůležitějším při vytváření podkategorií je Název kategorie a volba Nadřazená kategorie.

Nastavení parametrů podkategorie v administraci e-shopu

 • Název kategorie: vyplňte dle vašeho uvážení, záleží jakou podkategorii chcete vytvořit. V naší ukázce jsme zřídili podkategorii s názvem "Fotoaparáty"
 • Perex/úvodník: pokud chcete, můžete vyplnit krátký popis podkategorie. Popis se na webu zobrazí nad přehledem zboží.
 • Obrázek kategorie: do každé kategorie můžete nahrát obrázek, který se zobrazí při výpisu zboží v podkategorii na webu. Obrázek by měl prezentovat kategorii zboží (v našem případě Fotoaparáty)
 • Optimalizace pro vyhledávače: tuto část parametrů můžete zobrazit a vyplnit řádky Titulek
  a Popis podkategorie a nebo tuto část můžete zcela přeskočit.
 • Nastavení kategorie: pokud chcete, aby se podkategorie zobrazila v E-shopu  na webu, je potřeba ji "nastavit aktivní" a "zobrazit v kategorii". Způsob zobrazení u kategorie umožňuje nastavit na stránkách zobrazení zboží v řádkovém rozložení (produtky se řadí do řádků pod sebe) nebo tabulkovém rozložení (zboží se zobrazí ve dvou sloupcích).
 • Nadřazená kategorie: tato část nastavení je tou nejdůležitější při vytváření podkategorií. Chceme-li naši novou podkategorii zařadit pod hlavní kategorii Elektro, pak si v záložce zvolíme tzv. nadřazenou kategorii (viz ukázka na obrázku výše)

Ostatní položky ve formuláři můžete ponechat dle původního nastavení. Nakonec vše potvrďte zeleným tlačítkem - Přidat kategorii.

V administraci inPage se nově vytvořená podkategorie Fotoaparáty zobrazí v seznamu kategorií E-shopu, v našem případě pod hlavní kategorií Elektro.

Editace vytvořené podkategorie

Chcete-li se vrátit do editace vytvořené podkategorie, pak klikněte na tužku vedle jejího názvu. Chcete-li do kategorie přidat nabídku produktů, pak klikněte přímo na odkaz (název) kategorie, kde se zobrazí možnost "přidat produkt".

Každá podkategorie může mít nejvýše jednu nadřazenou kategorii, a zároveň nejde podkategorii přiřadit další podkategorii.

Jak udělat z existující kategorie podkategorii

Pokud již máte ve vašem e-shopu vytvořené větší množství kategorií a chcete z některé udělat podkategorii pak to lze jednoduše. Přejděte k editaci dané kategorie ze které chcete udělat podkategorii a v nastavení parametrů zvolte Nadřazenou kategorii.

Volba nastavení Nadřazené kategorie

Přejeme vám úspěšné třídění obsahu do podkategorií a pokud by vám něco nešlo, můžete nám nechat komentář.

 

 

Hanka Medková
hana.medkova(zav)zoner.cz

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • RE: Podkategorie

  19. 5. 2016 11:36:31 | tým inPage

  Dobrý den Alexandre,
  chování menu závisí na zvolené šabloně. Pokud nám na zákaznickou podporu pošlete adresu vašeho webu a vaše požadavky, vynasnažíme se vám pomoci.

  Odpovědět

 • Podkategorie

  19. 5. 2016 10:15:14 | Alexander

  Dobry den!
  Da se seznam podkategorii skryvat, aby bylo videt jen seznam kategorii? Jinak na strance je to dost neprehledne, kdyz mam 15 kategorii, v kazde 15-20 podkategorii - to znamena 300 radku dlouhe menu...

  Odpovědět

 • RE: zoznam kategorii

  6. 2. 2014 11:02:36 | Vladimír Souš

  Dobrý den mateji,
  děkujeme za zajímavý nápad. inPage stále vylepšujeme, takže je možné, že zmíněnou funkci přidáme v nejbližší době. Sledujte náš blog.

  Odpovědět

 • zoznam kategorii

  6. 2. 2014 0:00:56 | matej

  da sa nastavit v e-shope zoznam kategorii zaroven aj riadkovo na boku stranky?
  dakujem.

  Odpovědět

 • RE: usnadneni pohybu v menu

  26. 3. 2012 10:28:08 | Hana Medkova

  Děkujeme za námět na vylepšení systému inPage. Tuto funkci bychom v administraci E-shopu mohli zavést v nejbližší době. S největší pravděpodobností se o tom dozvíte v novinkách na našem blogu.

  Odpovědět

 • usnadnění pohybu v menu

  23. 3. 2012 7:18:39 | Zaslepky.cz

  mimo topic, ale pomohlo by ,kdyby v administraci eshopu bylo u objednávek i položek odkaz na další a předchozí položku. Editace by pak byla mnohem snazší.
  Takhle se například při editaci objednávky musí minimálně přes 4 prokliky dostávat na další.
  Jinak mi zatím po roce používání vše vyhovuje.
  Děkuji

  Odpovědět