0 Kč s DPH
 • WYSIWYG verze 4.2.3
  • Návod je vytvořen ve WYSIWYG editoru verze 4.2.3 Více »

Formátujeme nadpisy stránky

28. 06. 2009

Určitě chcete, aby vaše webová stránka byla přehledná a přívětivá ke čtenářům a zároveň udělaná tak, aby ji vyhledávače považovaly za kvalitní a stránka se umístila na dobré pozici ve výsledcích hledání nějakého slova. Správné použití nadpisů je jedním z důležitých kroků na cestě k tomuto cíli.

Proč tvořit správné nadpisy?

Optimalizace stránek pro vyhledávače

Budou-li Vaše stránky obsahovat správně vytvořené nadpisy, budou je vyhledávače Seznam.cz nebo Google.com hodnotit kladně a stránky se tak mohou umístit na dobré pozici ve výsledcích hledání. Nadpisy však tvoří pouze část SEO, při optimalizaci stránek je důležité dbát také na kvalitu textového obsahu.

Správně zvolený nadpis má velký význam při optimalizaci stránek pro vyhledávače.

Přehledné www stránky

Struktura webových stránek je utvářena mnoha prvky, ale jednu z hlavních rolí mezi nimi hrají nadpisy. Díky správnému vytváření napisů docílíte toho, že se návštěvníci na stránkách velice rychle zorientují. Názvy stránek proto vytvářejte srozumitelné a co nejvýstižnější.

Názvy stránek by měly podporovat celkový obsah stránky.

Jak tvořit správné nadpisy v inPage?

Chcete-li optimalizovat Vaše stránky pro vyhledávače, je potřeba si nejdříve rozvrhnout strukturu webových stránek a zamyslet se nad textovým obsahem článků včetně správně zvolených nadpisů. Důležité je mít na paměti, že každá stránka v inPage by měla mít svůj vlastní hlavní nadpis, ostatní nadpisy již ozačujeme jako podnapisy.

Nyní si ukážeme, jak správně postupovat při vytváření nadpisů. V administraci inPage Vaší domény přejděte do nabídky pro vytváření nebo úpravu existující stránky, kde se nachází editor pro vkládání textu.

HLAVNÍ NADPIS - Nadpis 1

Než začnete s formátováním nadpisů, je dobré mít již vytvořený kompletní, ucelený textový obsah tak,
jak je vidět níže na obrázku. Po dokončení obsahu se vrátíte na jednotlivé řádky, které budete chtít zformátovat do nadpisů. (pokud teprve vytváříte nový, delší článek, doporučujeme v průběhu psaní svou práci ukládat)
Máme-li textový obsah hotový, vrátíme se kliknutím myši na první řádek, který by měl být hlavním nadpisem. Začerněte si text a otevřete menu Formáty -> Napdisy -> Nadpis 1.

Tipy & triky - Tvorba nadpisů h1

Všimněte si, že pro běžný text je používáno formátování Odstavec = (p). Obsah nabídky pružně reaguje na aktuální pozici kurzoru v textu, takže ihned vidíte, jaké formátování je pro aktuální řádek použito. Po kliknutí na Nadpis 1 se nadpis v textu zvýrazní.

Tipy & triky - Tvorba nadpisů h1

Nadpis je v řeči webdesignérů označován značkou H s číslem udávajícím úroveň nadpisu. Takže například Nadpis 1 je označen jako H1. Všimnout si toho ostatně můžete i při úpravách textu. Aktuální oblast, kde se nachází kurzor, je přeložena do řeči webdesignérů ve stavovém řádku na spodním okraji editoru.

PODNADPIS - Nadpis 2

Stejně jako jsme vytvořili hlavní nadpis, postupujeme při vytváření dalších nadpisů. Ty se již dále označují jako Nadpis 2 až Nadpis 6. Nechejte kurzor umístěný na řádku s textem, který chcete označit jako podnapis a v nabídce ikon s formátováním textu si zvolte Nadpis 2, jak ukazuje následující obrázek:

Tipy & triky - Tvorba nadpisů h2

Po kliknutí na Nadpis 2 se nadpis v textu zvýrazní.

Tipy & triky - Tvorba nadpisů h2

Stejným způsobem pak postupujte při vytváření ostatních nadpisů (Nadpis 3 až Nadpis 6)

Přednastavené formátování nadpisů u šablon

Každá inPage šablona má již přednastavené parametry vzhledu, velikosti, typu písma i barvy nadpisů. Vše je přizpůsobeno barevnému typu konkrétní šablony. Pro uživatele inPage to znamená, že by vytvořené nadpisy neměl formátovat dalšími způsoby jako zvětšováním písma, obarvováním nadpisů apod.

Všimtěte si v textovém editoru, že pokud naformátujete větu do Nadpisu, tak se neprojeví její předem stanovená definice. Vy uvidíte pouze černé písmo na bílém podkladu, ale na webových stránkách se již definice projeví. Pokud tedy přejdete na Vaše webové stránky, uvidíte skutečnou definici a vzhled Vašeho nadpisu.

Používejte nadpisy logicky. Nikdy se nerozhodujte podle toho, jak nadpisy v prohlížeči vypadají.

Pravidla pro vytváření nadpisů v inPage

Chcete-li optimalizovat Vaše stránky pro vyhledávače, je potřeba textový obsah stránky včetně napdisů vytvářet podle určitých pravidel. Budete-li dbát na tato pravidla, docílíte také přehlednosti Vašich www stránek.

 • Každá stránka by měla obsahovat pouze 1 hlavní nadpis (Nadpis 1)
 • Ostatní nadpisy v textu se označují jako Nadpis 2 až Nadpis 6
 • Nadpis by měl přesně odpovídat obsahu textu v článku
 • Text na stránce by měl být kvalitní a srozumitelný.

Tipy pro tvorbu nadpisů

Jako příklad uvedeme firmu, jež se specializuje na rekontstrukci bytového jádra.

Vytvoříme-li stránku s informacemi o rekonstrukci bytového jádra, pak ve formuláři pro vytvoření nové stránky zadejte adresu rekonstrukce-bytoveho-jadra a jako první věc v textu stránky zadejte text Rekonstrukce bytového jádra. Nezapomeňte jej samozřejmě zformátovat jako Nadpis 1.

V následujícím textu představte svou firmu a nabídku. Text volte tak, abyste mohli využít nadpisy druhé úrovně, které budou nazvány například Rekonstrukce koupelny, Rekonstrukce pokoje, Rekonstrukce podkroví a další. Pokud nabízíte lokální služby, zaměřte se na regiony. Například firma zabývající se rekonstrukcí bytů v Táboře by měla používat velmi často textové spojení „rekonstrukce bytů Tábor".

Zadání názvu a titulku stránky

Správné vytváření nadpisů je velice důležité, avšak stejně důležité je také správně vyplnit Adresu, Titulek stránky a Popis stránky.
Pokud začínáme článek hlavním nadpisem - Nadpis 1 větným spojením Rekonstrukce bytového jádra, poté by také titulek a popis stránky měli obsahovat tato slovní spojení, tak jak je to vidět na obrázku. Pokud není adresa stránky vyplněná, převezme text z pole Název stránky.

Tipy & triky - Tvorba nadpisů - titulek stránky

Správným vyplněním těchto údajů z části docílíte optimalizace stránek pro vyhledávače.

Pozor na odstavce

Když budete měnit formátování textu z odstavce (což je výchozí) na některý z nadpisů, pamatujte na to, že text pro nadpis musí být na samostatném řádku. V opačném případě se jako nadpis zformátuje celý odstavec, nikoli jen označený text. Není to nicméně katastrofální problém. V editoru stačí klepnout na tlačítko Zpět (Upravy -> Zpět) a vše vrátíte do původního stavu před použitím nadpisu.

Tipy & triky - Tvorba nadpisů 3.jpg (normální)

S nadpisy neplýtvejte

V případě hlavních nadpisů platí, že méně je více. Rozhodně s nimi neplýtvejte. Nadpis 1 použijte pro vytvoření názvu stránky, Nadpis 2 použijte pro případné rozdělení textu na několik oblastí. Nepsané pravidlo tvorby úspěšných webových stránek říká, že Nadpis 1 by se na stránce měl objevit pouze jednou, Nadpis 2 pak dvakrát, třikrát. Další úrovně nadpisů můžete použít vícekrát, ale používejte při tom cit. Dlouhý text je jistě dobré rozdělit kvůli udržení pozornosti čtenáře. Většinou však nemá smysl používat nadpisy pro každý odstavec nebo pro krátké pasáže textu.

Pokud se snažíte vytvářet svůj web tak, aby se objevil na co nejlepších pozicích ve vyhledávači při zadání slova označujícího například název produktu, který vyrábíte či dodáváte, snažte se toto slovo používat i v nadpisech. I zde připomínám základní pravidlo tvorby textů pro web - cit. Pokud bude nadpis jen kvůli použití klíčového slova krkolomný, čtenáře to spíše odradí.

Kam dál? aneb mohlo by vás zajímat:

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • podekovani

  17.3.2012 17:31:02 | jindra divis

  dobra prace
  jindra

  Odpovědět

 • Obarvení nadpisu

  19.3.2013 20:14:27 | Karel Kubela

  Dobrý den, toto je skvělý tip. Chci se zeptat, zda je možné nadpis obarvit do námi zvolené barvy i když to v článku nedoporučujete. Má to nějaký vliv na vyhledávání google a seznam roboty? Je námi obarvený nadpis pro tyto roboty méně čitelný? Nebo je to jedno když je nadpis ve zdrojovém kódu stránky i po obarvení označen značkou H1? Jde mi o to, že v šabloně je přednastavená žlutá barva, ale my používáme růžovou. Děkuji za odpověď. Zdraví Karel Kubela.
  www.svetloAstin.cz

  Odpovědět

 • RE: obarveni nadpisu

  21.3.2013 14:55:04 | Hana Medková

  Určitě není vhodné nadpisy obarvovat v editoru stránky. Bez problému však můžete obarvit "hromadně" veškeré hlavní nadpisy webu H1 pomocí kaskádových stylů CSS.
  V tomto případě doporučuji prostudovat ještě následující návod, kde je to názorně ukázané na příkladu:
  http://www.blog.inpage.cz/inpage/jak-zmenit-barvu-velikost-typ-pisma-pomoci-css/

  Odpovědět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.