0 Kč s DPH

Slovníček pojmů

18. 03. 2011

Přinášíme vám slovníček pojmů, který vám pomůže snadno a rychle se zorientovat v administraci inPage při tvorbě a správě vašich webových stránek.

Stránky Stránka tvoří základ obsahu prezentace, stránku s obsahem můžete zobrazit v hlavním menu webu.
Článek Je pouze jiným názvem pro stránku, vysvětlení viz. stránky.
Perex Perex je krátký text, který ve dvou až čtyřech větách shrnuje obsah článku umístěného v rubrice. Jsou dva způsoby, jak perex tvořit. Někdo používá pouze několik prvních vět z článku, jiný zase obsah perexu od článku odlišuje. Obojí má jasný cíl. Nalákat a přimět čtenáře webu k zobrazení článku/stránky, na kterou perex odkazuje.
Titulek stránky Text, který se zobrazí v prohlížeči (většinou zcela úplně nahoře) u zobrazené webové stránky. Název by měl být co nejvýstižnější, měl by obsahovat text či slova, které jsou charakteristické pro stránku. Pokud se položka nevyplní, je použit univerzální text z HTML hlavičky.
Adresa / URL Nepovinná položka. Adresa = URL adresa, se automaticky generuje z názvu stránky. Lze zvolit vhodnější název, pomocí kterého bude stránka zobrazována na internetu.
Popis stránky Některé vyhledávače tento popis zobrazují ve výsledcích vyhledávání. Pokud se položka nevyplní, je použit univerzální text, který se nastavuje v
Komentáře Komentáře jsou příspěvky návštěvníků stránek. Volbou Nepoužívat nebude možné komentáře ke stránce přidávat.
Rubriky Rubriky jsou seznamy souvisejících stránek, slouží k efektivní správě většího webu. Rubrikou jsou například Novinky, Ceníky, Popisy výrobků. Rubrika je jako fotogalerie, místo fotek z akce, dovolené atd. obsahuje související stránky.
Chráněná rubrika Nastavíte-li rubriku jako chráněnou heslem, pak pouze uživatel znalý příslušného hesla bude mít přístup k aktivním článkům této rubriky.
Nezařazené stránky Jedná se o stránky, které po přidání do administrace nebyly zařazeny do žádné rubriky.
Fotogalerie Fotogalerie slouží k efektivní správě a zobrazení většího množství obrázků.
Nezařazené obrázky Jedná se o obrázky, které nebyly v sekci OBRÁZKY zařazeny do žádné konkrétní fotogalerie.
Složky Složky jsou seznamy souvisejících souborů, slouží k efektivní správě většího webu. Složka jsou například Novinky, Ceníky, Popisy výrobků. Složka je jako fotogalerie, místo fotek z akce, dovolené atd. obsahuje související soubory (dokumenty, hudební soubory či videa).
Nezařazené soubory Seznam samostatných souborů použitelných pro webové stránky, nezařazených v sekci SOUBORY do žádné složky.
E-SHOP internetový obchod s možností prodeje zboží a služeb na internetu
Kategorie v eshopu Kategorie obsahuje seznam produktů, zboží nebo služeb nabízených v eshopu. Kategorie jsou například Elektronika, Hračky, aj.
Varianty produktu U každého produktu je možné nastavit odlišné varianty s odlišnými cenami (např. 1 produkt ve více barvách, v různých velikostech za různou cenu)
Obrázek produktu Obrázek produktu se zobrazuje automaticky v detailu produktu a v přehledu produktů. Obrázek lze nahrát přímo z disku a zařadit do fotogalerie, případně vybrat z již nachystaných obrázků.
Menu Menu je základní navigační prvek prezentace. Je potřeba věnovat zvýšenou pozornost tvorbě kvalitního menu. Do menu lze přidávat již nadefinované odkazy.
Submenu V inPage je možné nastavit stránky či rubriky jako submenu k položce v hlavním menu. Položky které chceme nastavit jako SUBMENU nesmí být zároveň zobrazeny a nastaveny v hlavním menu.
Nastavení menu Pomocí myši jednoduše přesouvejte, řaďte a přejmenovávejte položky v hlavním menu webové prezentace.
Přednastavené odkazy Pokud vám nevyhovují původní názvy a url odkazů systému inPage, můžete si je přejmenovat (názvy a url odkazů lze vrátit do původního nastavení). Vybraný odkaz lze také zobrazit v hlavním menu aplikace.
Nastavení prostředí Osobní nastavení pracovního prostředí systému inPage (změna jazyka aplikace, zapnutí a vypnutí wysiwyg editoru.
Wysiwyg editor WYSIWYG editor slouží k snadnému a rychlému psaní HTML kódu webové stránky i pro ty, kteří tento jazyk neovládají.
Prvky stránek Šablona prezentace má pevně definovaný vzhled. Nastavením prvků stránek je možné strukturu částečně upravit, nastavením prvků stránek lze definovat zobrazení informací např. v postranním sloupci webové prezentace. (kontakt, vyhledávání, vlastní box, aktivní rubrika, vlastní patička stránek, atd.)
Vlastní box Nastavení jedné stránky, která bude zobrazena v postranním sloupci prezentace.
Patička stránek Nastavení stránky, která bude zobrazena ve spodní části prezentace, tzv. patičce.
Aktivní rubrika Vybraná 1 aktivní rubrika bude zobrazena v postranním sloupci prezentace vč. výpisů článků umístěných do této konkrétní rubriky. Aktivní rubrikou mohou být např. Novinky, Akce a slevy či jiné.
Chybová stránka Reakce systému na neexistující stránku, chybové stránky lze v sekci Nastaveni -> nastavení prostředí přesměrovat na titulní stránku webu.
Stránky v rekonstrukci Nastavením stránky v rekonstrukci se na úvodní stránce bude zobrazovat výchozí stránka inPage, tak znemožníte návštěvníkům pohybovat se po ještě nedokončených stránkách.
Ikona stránky Ikona stránky (favicon.ico) je malý obrázek, který se zobrazí před adresou stránky v prohlížeči. Protože ikona stránky je netypický formát obrázku s pevně definovanými pravidly, nahrejte jej do systému inPage jako Soubor ke stažení.
Podpis stránky Podpis je text, který bude připojen na konec článku. Je to obdoba patičky webu - netýká se celé stránky ale jen článků.
HTML hlavička Hlavička stránky se skládá z několika položek, tzv. HTML tagů, které obsahují informace o názvu stránek, klíčová slova a popis stránek. Vyplněním položek lze dosáhnout kvalitního umístění webové prezentace ve vyhledávačích (Google).
Záložky, oblíbené odkazy Záložky jsou odkazy zajímavých a nejčastěji navštěvovaných webových stránek. Nadefinované záložky můžete zobrazit v menu, v článcích nebo jako Oblíbené odkazy v postranním sloupci webu.
Kontaktní formulář Umístěním formuláře na stránky je možné získat od návštěvníků kontakty či poptávky a objednávky po službách nebo výrobcích. Formulář je aktivní pouze, je-li vyplněn validní e-mail! Více e-mailů lze zadávat oddělené středníkem.
Položky formuláře Seznam položek, které se mohou použít ve formuláři na www stránkách. Jednotlivé položky lze přidávat do formuláře. Volba položky povinná nastaví povinnost vyplnění položky uživatelem na stránce.
Tělo kontaktního formuláře Kontaktní formulář je možné umístit do již vytvořené stránky. Lze tak před formulář doplnit text, který blíže informuje návštěvníky stránek o účelu formuláře.
Kontakt Kontakt provozovatele prezentace. Vyplněné kontakty je možné zobrazit jako nadefinový prvek Kontakty vybrané šablony. Chcete-li zalomit některé z polí při výpisu, použijte znak # (vhodné např. při výpisu adresy, více telefonů,…)
RSS kanál RSS je zkratka, která znamená Rich Site Summary. Jedná se o informační zdroje, které dokáží automaticky uživatele upozorňovat na nové zprávy, přidané informace a další novinky. Do tohoto RSS kanálu budou zařazovány všechny aktivní viditelné články.
Šablony Jednotlivé šablony mohou mít různě předepsané rozměry (formáty) obrázku motivu a loga. Požadované rozměry motivu a loga naleznete v právém sloupci u detailu akuálně vybrané šablony.
Banka motivů Vytvořené univerzální motivy pro webovou prezentaci. Vybraný motiv bude po stisku tlačítka "nastavit" nahrán jako obrázek do fotogalerie Nezařazené obrázky a automaticky nastaven jako váš motiv šablony.
Obrázek motivu Na webu můžete použít vlastní obrázek motivu. Motiv je jedna z nejdůležitějších částí prezentace, určuje celkový vzhled webových stránek. Pro kvalitní zobrazení je nutné dodržet předepsanou velikost motivu, kterou naleznete u detailu aktuálně nastavené šablony.
Placené motivy Pokud nechcete využívat společné motivy v bance motivů a nemáte vytvořen vlastní motiv, pomůžeme Vám vytvořit motiv přímo na míru. Pro inspiraci za zvýhodněnou cenu nabízíme výběr předpřipravených motivů od grafiků, do kterých lze dopsat název firmy nebo slogan.
Text motivu V obrázku motivu lze texty zpracovat graficky. Systém inPage umožňuje umístění vlastního textu do motivu v tagu <h2>. Vhodné pro slogany, akční nabídky/informace. Pokud však chcete docílit vlastního vzhledu písma, je vhodnější vložit text přímo do vlastního motivu.
Odkaz motivu Celá oblast textu motivu může být nastavena jako proklik na existující stránku.
Flash motivu Kromě obrázku můžete jako motiv stránky vložit také flash, který se ukládá jako Soubor ke stažení (soubor musí být typu flash a jako Způsob stažení souboru musí být zvolena možnost otevřít v prohlížeči)
Vlastní CSS styl CSS - Cascading Style Sheets, česky "kaskádové styly". Pomocí CSS je možné měnit na stránce velikost nebo barvu textu, mezery mezi znaky a řádky, okraje a mezery kolem obrázků a mnoho dalšího.
FTP Programy inPage Standard a Premium nabízí uživatelům další prostor na FTP pro ukládání souborů a dat, v případě že zaplní limity a kvóty prostoru v aplikaci inPage. FTP u inPage neobsahuje žádný ROOT soubor ani jiné kořenové adresáře, cesta k souborům na FTP je vždy: http://www.vase-domena.cz/ftp/nazev-souboru.jpg. Údaje pro přihlášení na FTP najdete v administraci v sekci MŮJ ÚČET -> Informace o FTP
Zámek FTP Po zřízení inPage na doméně je prostor k FTP uzamčen, odemčení FTP se provádí v administraci inPage v sekci MŮJ ÚČET -> Informace o FTP
Pošta K programům inPage Standard a Premium je automaticky zřízena vlastní poštovní schránka postmaster@vase-domena.cz. Informace pro přihlášení do vaší nové pošty získáte v administraci v sekci MŮJ ÚČET -> Informace o poště
Aliasy U programů inPage Standard a Premium je možné vytvořit aliasy k hlavní doméně. Doménový alias je doménové jméno (jiná doména), které směřuje na hlavní doménu
a zobrazuje stejný obsah stránek. V základním nastavení je alias přesměřován na hlavní doménu.

 

 

Hanka Medková
hana.medkova(zav)zoner.cz

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.