0 Kč bez DPH

Nová šablona PLUTO

15. 06. 2011

Přidali jsme do inPage další zcela novou šablonu v 7 barevných kombinacích. Nová šablona dostala název PLUTO.

Nová šablona vychází z populární dvousloupcové šablony MIRA, je však již přizpůsobena moderním širokoúhlým monitorům a nabízí šířku 980 px. Zajímavostí je volba nového fontu pro nadpisy na stránkách a opět jsme využili celkově sytějších barev. Šikovní uživatelé si samozřejmě mohou vše upravit a vyladit pomocí vlastního CSS stylu.

Nová šablona

Tipy aneb hrátky s CSS

Nová šablona umožňuje samozřejmě vlastní úpravu vzhledu pomocí CCS stylu.
Přinášíme některé z tipů jak jednoduše na to. Uvedené příklady jsou ukázkové, vždy si můžete CSS styl libovolně nadefinovat podle svých potřeb.

Individuální rozměr motivu

Výchozí doporučený rozměr motivu je u šablony PLUTO 700px na šířku a 187px na výšku.
Pokud by jste chtěli použít jiný rozměr obrázku, musíte také upravit CSS styl.

Na ukázkových příkladech se můžete podívat jak si jednoduše zvětšíte či zmenšíte výšku motivu nebo změníte šířku i umístění motivu. Pro všechny tři případy úpravy rozměru motivu použijete následující postup, individuálně si upravíte pouze CSS styl a to dle konkrétního příkladu.

K dosažení výsledku stačí pouze zkopírovat a vložit námi uvedené CSS do Vlastního CSS stylu.

 1. Nejprve se musíte přihlásit do administrace inPage a obrázek pro motiv nahrát.
  Podrobný popis nahrávání obrázků naleznete v článku Nahrávání obrázků.
 2. V dalším kroku je třeba obrázek pro motiv nastavit. V administraci klikněte na Vzhled > Obrázek motivu a vyberte jej ze svých obrázků. Nastavení dokončíte kliknutím na tlačítko Potvrdit.
 3. Posledním krokem je úprava CSS stylu - musíte zadat novou šířku motivu a upravit si odsazení obsahu či postraního sloupce. V administraci klikněte na Vzhled > Vlastní CSS styl. Zkontrolujte, že máte zatrženo Nastavit styl jako aktivní a vložte individuální úpravu CSS stylu (viz. níže, dle příkladu, který chcete použít).
 4. Nastavení vlastního CSS stylu dokončíte kliknutím na tlačítko Potvrdit.

Zvětšujeme výšku motivu

Zvětšujeme výšku motivu - Šablona PLUTO #theme { height: 300px; }
#rcolumn { padding-top: 353px; }

Příklad. Výchozí výšku 187px chceme zvětšit na 300px, šířku 700px chceme zachovat.
Upravíme rozměr motivu, nastavíme novou výšku -> 300px. Dále musíme změnit odsazení pravého sloupce, nastavíme novou hodnotu -> 353px.
Nový rozměr pro odsazení jsme získali tak, že jsme si zjistili rozdíl mezi původním rozměrem motivu a rozměrem novým a ten následně přičetli k původnímu odsazení pravého sloupce (300px - 187px = 113px -> 240px + 113px = 353px).
.

Zmenšujeme výšku motivu

Zmenšujeme výšku motivu - Šablona PLUTO #theme { height: 100px; }
#rcolumn { padding-top: 153px; }

Příklad. Výchozí výšku 187px chceme zmenšit na 100px, šířku 700px chceme zachovat.
Upravíme rozměr motivu, nastavíme novou výšku -> 100px. Dále musíme změnit odsazení pravého sloupce, nastavíme novou hodnotu -> 153px.
Nový rozměr pro odsazení jsme získali tak, že jsme si zjistili rozdíl mezi původním rozměrem motivu a rozměrem novým a ten následně odečetli od původnímu odsazení pravého sloupce (187px - 100px = 87px -> 240px - 87px = 153px).
.

Měníme šířku a umístění motivu

Následující příklad je o trošku složitější. Motiv roztáhneme na celou šířku stránky - z toho důvodu budeme potřebovat menu více odsadit, abychom ho měli pod motivem. Dále si můžeme ještě zarovnat textovou navigační lištu nad motivem a posunout ji třeba úplně vlevo.

Měníme šířku a umístění motivu #theme { width: 940px; left: 23px; }
#rcolumn { position: static; }
#lcolumn { padding-top: 266px; }
#toplink { left: 23px; }

Příklad. Výchozí šířku 700px chceme zvětšit na 940px, výšku 187px chceme zachovat.
Upravíme rozměr motivu, nastavíme novou šířku -> 940px. Abychom mohli motiv posunout více doleva, musíme změnit úrovně pozicování v šabloně. V našem konkrétním případě postačí pouze odstranit relativní pozicování pravého sloupce a využívat relativního pozicování u <div id="container"</div>. Motiv se nyní posunul doleva na nulové souřadnice, souřadnice upravíme a odsadíme motiv zleva o 23px. Protože motiv nyní zasahuje do oblasti, kde bylo umístěno menu, musíme ho více odsadit. Levému sloupci nastavíme odsazení na 226px (rovnoměrné odsazení vůči oblastni s obsahem, lze nastavit libovolně). Na závěr můžeme posunout lištu o odkazem na úvodní stránku a možností tisku více vlevo, nastavíme souřadnici left na 25px.
.

Individuální rozměr loga

U šablony PLUTO je přednastavený rozměr loga 200px na šířku a 100px na výšku), rozměry si můžete nastavit zcela individuálně.

Postup je podobný jako při změny rozměru motivu. Jen s tím rozdílem, že v administraci kliknete na Vzhled > Logo a pro vlastní CSS styl použijete následující úpravy:

Měníme šířku a umístění motivu #logo { width: 200px; height: 200px; }
#lcolumn { padding-top: 236px; }

Příklad. Výchozí výšku 100px chceme zvětšit na 200px, šířku 200px chceme zachovat.
Upravíme rozměr loga, nastavíme novou výšku -> 200px. Protože logo nyní zasahuje do oblasti, kde bylo umístěno menu, musíme ho více odsadit. Levému sloupci nastavíme odsazení na 236px (k výchozí hodnotě odsazení levého sloupce, tj. 136px jsme přičetli 100px o které jsme navýšili výšku loga).

Další možné úpravy

S vydáním šablony NAVI jsme publikovali další užitečné příklady pro úpravu HTML kódu a formátování CSS. Tyto úpravy můžete využít i pro šablonu PLUTO:

Další možnosti úprav pomocí CSS hledejte na našem blogu v sekci Hrajeme si s CSS.

Nové názvy šablon

Názvy pro nové šablony jsme čerpali z pojmenovaných hvězd, které naleznete například na Wikipedii.
Vybrali jsme: PLUTO, NAVI (dříve šablona 7), Vega (4), Polaris (6), Mira (1), Atlas (2), Zeta (5) a Media (3).

Protože připravujeme další šablony, budeme potřebovat vybrat nové názvy. V diskuzi nám můžete nechat svoje tipy na další názvy šablon! Podmínou je pouze jasný a srozumitelný název.

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • Změna titulku šablona Pluto

  26. 11. 2014 0:03:12 | Norbert Oríšek

  Dobrý den,
  prosím o radu. U přednastavených stránek nejde změnit titulek u Mapa Webu a Úvodní stránka. U ostaních to jde. Objevuje se pouze univerzální titulek.
  Děkuji a spozdravem

  Odpovědět

 • RE: Změna titulku šablona Pluto

  26. 11. 2014 6:49:54 | Ondřej Jonáš

  Dobrý den,
  změnu názvu těchto předdefinovaných odkazů můžete docílit v Nastavení -> Pokročilé -> Správa přednastavených odkazů.
  Tam lze editovat názvy těchto stránek.

  S pozdravem,
  Ondřej Jonáš

  Odpovědět

 • RE: Změna titulku šablona Pluto

  26. 11. 2014 21:34:58 | Norbert Oríšek

  Dobrý den,
  to jsem samozřejmě zkoušel a nefunguje to.
  S pozdravem Oríšek

  Odpovědět