0 Kč s DPH

Změna písma na webu

Určitě jste přemýšleli o změně typu písma na webu, ale báli jste se, že jej neuvidí i ostatní uživatelé, protože ne všechny fonty, které máte v počítači, mají i jiní uživatelé. Dnes si ukážeme použití online bezplatných fontů.

Google Fonts

Google Fonts (dříve nazývaný Google Web Fonts) je interaktivní adresář pro webové fonty, který byl spuštěn v roce 2010 a vylepšen v roce 2011. Mnoho fontů je pod licencí SIL Open Font 1.1 a jiné pod licencí Apache, což znamená, že obojí jsou bezplatné softwarové licence, tudíž zdarma k použití.

Jistě je vhodné zmínit, že by měl být na webu použitý jen jeden, maximálně dva typy písma. Jeden pro nadpis a druhý pro obyčejný text.

Výběr písma

Na stránkách Google Fonts vidíme v levém sloupci filtr pro nastavení požadovaných vlastností písma a v pravém vidíme konkrétní písmo.

Google fonts

Google fontsTyp písma

V rozbalovacím menu vybereme typ písma:

 • Serif - jsou patková písma
 • Sans-serif - jsou bezpatková písma
 • Display - jsou písma používaná např. pro novinové titulky. Písmo má těsnější rozestupy, jemnější detaily a patky, mírně zkrácené tvary a větší rozdíly mezi tlustými a tenkými tahy
 • Handwriting - jsou ručně psaná písma
 • Monospace - je proporciální písmo, tzn. že každý jednotlivý znak zabírá stejné místo. Ať už se jedná o písmeno i nebo a.

Vlastnost písma

Poté si můžeme zvolit tloušťku (thickness), sklon (slant) a šířku (width) písma na posuvníku.

Google fonts

Sada znaků

Dalším krokem je výběr sady znaků. Pro správné zobrazení českých znaků vždy vybírejte sadu Latin Extended. Pouhé ponechání sady Latin by znamenalo špatné zobrazení písma, protože některé české znaky nepodporuje.

Google fonts

Použití písma na webu

V pravém sloupci vybereme písmo a klikneme na ikonku quick use. Dále vybereme styly písma a aplikujeme písmo na náš web.

Google fonts

Styl písma

Vidíme různé styly písma, které můžeme použít. Vybírejte pouze ty, co potřebujete. Více stylů zpomaluje načítání stránek, což nám ukazuje budík vpravo.

Google fonts

Znaková sada

Námi vybraná znaková sada

Google fonts

Kód pro přidání písma

Vybereme záložku @import, zkopírujeme uvedený kód a vložíme jej na začátek vlastního stylu (vzhled > vlastní styl) v administraci inpage.

Google fonts

Úprava písma

Přidání fontu pro námi požadovaný prvek.

Google fonts

Změnu písma pro celý web provedeme zápisem níže do vlastního stylu. Chceme-li změnit pouze nadpisy, napíšeme místo body znak h1h5.

body {
font-family: 'Open Sans', sans-serif;
}

Změny uložte a v náhledu webu již vidíte Vámi zvolené písmo.

Petra Jordánová
Technická podpora inPage.cz
admin(zav)zoner.cz

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • nemohu otevřít stránky inpage

  9.8.2015 14:04:07 | Václav Musich

  Po havarii mého PC se nemohu připojit na stránky inpage na mé adrese www:stpjablonec.eu.,taže nemohu upravovat webové stráky,doplňovat zprávy,vytvářet fotogalerie a po.Jak se mohu přihlásit k editaci webových stránek.Poradíte mě?

  Odpovědět

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.