Stránky roku 2012
Hlavní cena pro www.klinikapivonka.cz
Klinika Pivoňka je jiná. Pomůže se zdravotními problémy tam, kde je občas západní medicína bezradná. Co stálo za jejím vznikem a jak jí pomohly nové webové stránky? Přečtěte si v našem rozhovoru s Václavem Lukešem.
Jak jste se dostal k vaší práci, k masážím Tuina, čínské medicíně a čínskému zdravotnímu cvičení Qigong?
„Vždy mě lákala čínská kultura a to již od dětství. Když mi bylo 23, začal jsem se věnovat čínskému bojovému umění. Měl jsem i nějaké zdravotní problémy, se kterými si západní medicína nevěděla rady, a tak jsem vyhledal pomoc čínské lékařky. To byl asi poslední impulz, který mě přesvědčil o velkém přínosu východní kultury pro dnešní svět. Zajímalo mě to a začal jsem studovat na 1. škole tradiční čínské medicíny v Praze. Se studiem čínské medicíny jde ruku v ruce i cvičení qigong. Kdo chce udržet zdraví, měl by cvičit, to často opakuji svým klientům. Qigong má velký vliv na zdraví a psychiku člověka. Pro zlepšení zdraví je potřeba se hýbat vědomě. Prostě být u cvičení ducha přítomen a uvědomovat si sebe sama. Má k tomu blízko např. jóga. Složka koncentrace a zpřítomnění se často jiným pohybovým aktivitám chybí, a tak mají vliv na skutečné zlepšení zdraví podstatně menší. Pro uzdravení je téměř vždy potřeba změnit zažité stereotypy a to lze podstatně lépe při uvědomování si sebe sama např. u cvičení. Tak si člověk uvědomí napětí v těle či mysli a je schopen je uvolnit, tím se uvolní i blokovaná energie a člověku je pak lépe – je lehčí, svěžejší, plnější síly. Lépe v něm proudí qi (pozn. red.: čti čchi) – pokud bychom to měli vyjádřit terminologií čínské medicíny.“
Jak dlouho se této práci věnujete, co Vás na ní baví? „V oblasti čínské medicíny se pohybuji asi 5 let. Kromě řízení dvou projektů Kliniky Pivoňka a Evropské školy tuiny, praktikuji čínské masáže a též je učím na Evropské škole tuiny a 1. škole tradiční čínské medicíny. Vždy mě zahřeje, když vidím, jak někomu čínská medicína pomůže z problémů, ze kterých se dlouhá léta nemohl dostat. Často to souvisí se změnou přístupu k sobě i okolí, což spěje k celkovému zkvalitnění života. Někteří klienti se pak stanou praktiky a dále rozvíjejí toto učení, což je inspirativní a dává to člověku pocit smysluplnosti.“ |
Co Vás vedlo k potřebě mít vlastní webové stránky?
„V dnešní době, ať děláte cokoliv, je potřeba být s klienty, přáteli, studenty stále v kontaktu. Internet se nabízí jako nejjednodušší a nejlevnější cesta ke sdílení informací a propagaci. Stránky dle mého názoru plní také funkci vizitky, určitého shrnutí Vaší dosavadní práce. Když se podívám na naše stránky, vidím zatím i spoustu dílčí práce, která na první pohled není vidět. Uvědomím si, kam směřujeme a co už se za ta léta povedlo.“
Proč jste si vybral zrovna redakční systém inPage?
„InPage jsem vybral z důvodu snadnosti užívání, podpory ze strany vývoje a také cenové dostupnosti. Uvítal bych možnost vícejazyčnosti stránek, to by se hodilo.“
Co se na Vašem webu za poslední dobu změnilo?
„Na našem webu se snažíme stále pracovat. Poslední dobou se snažíme rozšířit počet článků propagujících čínskou medicínu. Vnímáme stále větší důležitost prevence a udržení našeho zdraví v dnešní uspěchané době. Proto se snažíme přiblížit lidem, kteří zatím o možnostech čínské medicíny nic nevědí, popř. nevidí její potenciál. Stránky chceme i nadále obohacovat. V budoucnosti chceme více propagovat prevenci a zdravý životní styl dle principů čínské medicíny.“
Je něco, s čím jste při tvorbě stránek bojoval?
„Ze začátku, než jsem se rozkoukal v administraci stránek. To jsem kontaktoval i zákaznickou podporu. Vždy mi vyšli vstříc. Vyhovuje mi komunikace přes e-mail, ve složitějších případech telefon. Občas jsem použil i nápovědy v blogu. Pak vše šlo docela snadno.“
Jistě se při své práci setkáváte se zajímavými lidmi. Jaké bylo Vaše nejzajímavější setkání.
„Zajímavých setkání bylo více. Setkání s čínskými lektory je vždy inspirativní. Profesoři LIU Yangang a WANG Fuyin, těm vděčíme asi nejvíce za poznatky v oblasti čínských masáží. Kromě Číny je však v čínské medicíně velmi daleko také Amerika, Anglie, Izrael atd... Vzpomínám si naposled na setkání s americkým lektorem pulzové diagnostiky Scottem Towerem. Říkal, že čínská medicína je krásná v tom, že nás motivuje lépe poznat nejen druhé, ale hlavně sami sebe. Nejdůležitější na setkání klienta s praktikem je to, že jeden vidí druhého takového, jaký skutečně je. Bez předsudků a souzení, prosté autentické setkání. To často stačí k výraznému ulehčení od problémů. Lidský kontakt je důležitější než tabulka, graf, rentgen, jehla, baňka a další. Tato slova mně občas vyvstanou na mysl a ověřují se v praxi.“
Jaké máte pracovní plány do budoucna?
„V budoucnu chceme rozšířit naše služby o širší nabídku regeneračních masáží zaměřených na prevenci a také na vybudování centra, kde lidé mohou cvičit čínské cvičení qigong pro zdraví, klidnou mysl a dobrou náladu. To si dáváme jako cíl během dalších dvou let.“
Děkuji za rozhovor.
KLINIKA PIVOŇKA |
www.klinikapivonka.cz Dělnická 54, Praha 7 info@klinikapivonka.cz telefon: 266 316 363 |
|
Další rozhovory:
Nejlepší inPage Mini 2012 - hlavní cena pro web www.anglictina-karlovy-vary.cz
Nejlepší Partnerský web roku 2012 - hlavní cena pro web www.popas.cz.
Martina Kubíková
martina.kubikova(zav)zoner.cz
Přidat komentář
Přehled komentářů