0 Kč s DPH

Výhody zobrazení bloků v textovém editoru WYSIWYG

Používáte na svých stránkách složitější prvky, jako jsou například slider nebo dlaždice na úvodní stránce? Máme pro vás tip, jak snadno upravíte text nebo obrázky u těchto prvků, aniž byste přitom využili HTML kód. Pomůže vám zobrazení bloků v textovém editoru WYSIWYG. Ukážeme vám, jak na to.

Práce s bloky je vhodná, pokud potřebujete upravit text nebo obrázek u již zmíněných prvků (slideru nebo dlaždic aj.). Bez použití zobrazení bloků v textovém editoru WYSIWYG se totiž může stát, že při úpravách dojde ke smazání jiných prvků, které v textovém editoru nevidíte. Tyto neviditelné prvky („blokové prvky“) jsou ale důležité pro formátování stránky a v případě jejich smazání dojde k rozhození formátu. Pokud chcete takové situaci předejít, doporučujeme využívat funkci zobrazení bloků.

Ukázka použití dlaždic na hlavní straně webu.

Dlaždice v inPage

Co jsou bloky

Bloky se používají pro vytvoření skupin HTML prvků, jejich rozmístění na stránce pod sebou nebo ve sloupcích vedle sebe. Začínají na novém řádku a zabírají obvykle celou dostupnou šířku. Tyto bloky mohou, ale nemusí být opticky zvýrazněny jinou barvou pozadí, mohou mít obrázek na pozadí, rámečky apod.

V textovém editoru WYSIWYG blokové prvky běžně nevidíte. V některých případech se tak může stát, že si omylem některý z těchto bloků smažete. Díky tomu se najednou změní formátování části stránky, kterou upravujete, a nevíte proč. Jedná se často o případy, kdy umístíte na web slider nebo dlaždice a dále upravujete stránku bez zobrazení bloků, nebo pokud jsou vaše webové stránky vytvořeny někým jiným. V našem článku vám ukážeme, jak blokové prvky zobrazíte.

Zobrazení bloků

Bloky si zobrazíte pomocí ikonky „Ukázat bloky“. Poté se každý prvek ohraničí podle toho, v jakém blokovém prvku se nachází.

Ikonka ukázat bloky v inPage

Blokové prvky

Mezi nejčastěji používané „blokové prvky“ patří:

  • <div></div> - obvykle obaluje jiné html prvky, pro jeho zobrazení jsou bloky obzvlášť užitečné
  • <h1> </h1> až <h6></h6> - nadpisy různých úrovní
  • <p></p> - odstavec
  • <pre></pre> - předformátovaný text

Tagy blokových prvků

Tagy blokových prvků vidíte vždy v levém horním rohu rámečku, který představuje daný prvek.

V kolika prvcích je daný text či obrázek obalen je uvedeno i na spodním panelu editoru. Když si kliknete například na obrázek nad nadpisem Služby, můžete vidět, že je obalen celkem třemi divy (viz obrázek níže).

Bloky cesta

S pomocí zobrazení blokových prvků upravíte stránku, na které jsou umístěny i složitější prvky, snadno a rychle. A v případě, že byste nějaký prvek přeci jen omylem smazali, vždy si můžete obnovit stránku pomocí záloh.

Kromě výše uvedených blokových prvků, existují i další. Ty se však vztahují k celkovému rozložení webové stránky jako např. <header>, <footer>, <main> apod. S těmi se ale v editoru článku nesetkáte, protože jsou díky použití redakčního systému již do stránek umístěny na správných místech. Vy tak upravujete pouze jejich vnitřní obsah. 

Tým inPage
inpage(zav)zoner.cz

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.