0 Kč bez DPH
 • WYSIWYG verze 3.5
  • Návod je vytvořen ve WYSIWYG editoru verze 3.5 Více »

Správné vkládání a formátování textu

01. 09. 2009

Součástí administračního rozhraní inPage je vizuální textový editor, se kterým se setkáte pokaždé, když budete chtít založit novou stránku. V tomto návodu Vám ukážeme, jak správně a bez chyb formátovat text na Vašich stránkách.

Vizuální editor je na webu skvělá věc. Odstraňuje nutnost znát zápis značek jazyka HTML, takže každý může text na webu formátovat podle své potřeby, a to aniž by se s HTML vůbec kdy setkal. Ve vizuálním editoru jednoduše píšete text stejným způsobem, jako v počítači. K dispozici máte funkce pro zarovnávání či odsazování textu od okraje, tvorbu bodových a číslovaných seznamů, vkládání obrázků atd.

Formátování textu v inPage obecně

Chceme-li formátovat text, může to znamenat mnoho úkonů, které s textem chceme provést. Můžeme například vytvořit jednoduše hlavní nadpis či podnadpis, zvýraznit text tučně, zvětšit velikost písma nebo změnit barvu, zarovnat odstavec na střed, umístit před text odrážku a další. Možností je opravdu mnoho, avšak zvýrazňování textu bychom měli používat uváženě!

Pro formátování textu v inPage používáme několik základních ikon.

Ikony určené k formátování textu

Jak jsme psali již v úvodu, s editorem se setkáte pokaždé, když budete chtít založit novou nebo editovat již existující sránku. Součástí editoru jsou 3 řady ikon. Pro formátování textu používáme ikony vyznačené na obrázku

ikony-editoru

Chcete-li vědět, co která ikona znamená, stačí kurzorem myši najet nad danou ikonu a zobrazí se Vám popis její funkce.

Jak správně formátovat text v editoru

Existují dva způsoby jak dostat textový obsah do editoru inPage.
Buď můžete svůj text psát do editoru "přímo" (zde si jej pak také jednoduše naformátujete), nebo
si můžete textový obsah připravit v programu MS Word, a poté jej jednoduše zkopírujete do editoru inPage přes patřičnou ikonu.

Nejdříve se však zaměříme na psaní a formátování textu přímo v editoru inPage.

Psaní a formátování textu "přímo" v editoru inPage

Než začneme formátovat jednotlivé části textu, je dobré si nejdříve vytvořit základní, ucelený textový obsah. Máme-li text připravený, můžeme začít s formátováním.
Pamatujte! Každou stránku bychom měli začít hlavním nadpisem.

Vytvoření hlavního nadpisu

Používání nadpisů na stránkách je nedílnou součástí SEO optimalizace stránek. Vytvoření nadpisu v editoru inPage je skutečně velmi jednoduché. Jak je vidět na obrázku, označíme si větu či slovo, které chceme označit jako hlavní nadpis a vybereme z nabídky Nadpis 1.

Formátování hlavního nadpisu

Jednoduše jsme takto nastavili hlavní nadpis stránek (viz následující obrázek).

Tipy & triky - Zvětšení hlavního nadpisu (normální)

Vytvoření podnadpisů

Stejným způsobem jako jsme vytvořili hlavní nadpis, vytváříme v editoru i podnadpisy. Podnadpisy se v inPage označují jako Nadpis 2, Nadpis 3 až Nadpis 6. Jako podnadpisy označujte slova či větná spojení nadepisující určitou část daného odstavce, tedy slova mající určitý význam pro vyhledávače (klíčová slova).

Přečtěte si celý článek o správném formátování nadpisů

Zvýraznění písma (tučné, kurzíva, podtržení)

Chceme například odstavec zvýraznit tučně, kurzívou či podtržením, označme si jej a použijte následující vyznačené ikony:

1. řada ikon pro formatovani textu

Ukázka zvýrazněného písma - tučně
Ukázka zvýrazněného písma - kurzívou

Ukázka zvýrazněného písma - podtržením

Zarovnání písma (na střed, do stran či do bloku)

V některých případech můžeme použít zarovnání odstavce či věty do strany, na střed, případně do bloku.
Pro zarovnání textového obsahu používáme následující ikony:

1. řada ikon pro formatovani textu - zarovnání

Zvětšení písma (nastavení velikosti)

Zvětšení písma je u mnohých uživatelů velice oblíbeným prvkem, ale právě zde je potřeba dávat pozor na to, co chceme formátovat na větší velikost.

Pro zvětšení velikosti písma používáme následující ikonu:

1. řada ikon pro formatovani textu - zvětšení písma

Ukázka velikosti písma - 12pt
Ukázka velikosti písma - 18pt
Ukázka velikosti písma - 24pt

Změna barvy písma

Také úprava barev písma je velice oblíbeným prvkem, převážně ženy se snaží své webové stránky včetně textového obsahu ladit do barevnějšího kabátu. I zde ale platí, nic se nemá přehánět. Chcete-li, aby Vaše stránky vypadaly profesionálně, určitě není vhodné, aby web hýřil barvami.

Pro obarvení věty či odstavce používáme následující ikonu:

2. řada ikon pro formatovani textu - obarvení písma

Ukázka barevného typu písma
Ukázka barevného typu písma
Ukázka barevného typu písma

Používání odrážek a číslování

Odrážky nebo číslování seznamu se může hodit v mnoha případech. Použitím odrážky můžete rozdělit například delší text a upozornit tak na důležité body či produkty v článku, číslováním můžete krásně rozdělit nějaký seznam.

Pro vytvoření odrážek nebo číslovaného seznamu použijeme následující ikony:

Tipy & triky - 2. řada ikon pro formatovani textu - odrážky a číslování

 • Ukázka použití odrážek
 • Ukázka použití odrážek
 • Ukázka použití odrážek
 1. Ukázka číslovaného seznamu
 2. Ukázka číslovaného seznamu
 3. Ukázka číslovaného seznamu

To byly nejčastěji používané ikony pro formátování textu při psaní přímo v editoru inPage.
Druhou možností, jak vložit obsah do editoru inPage je pomocí MS Word.

Vkládání a formátování textu z Wordu

Pokud si text pro web připravujete nejprve v počítači v nějakém textovém editoru (například ve Wordu nebo v OpenOffice.org), pak jej nemůžete jen tak jednoduše zkopírovat do schránky a následně vložit do vizuálního editoru na webu. Namísto toho klepněte nejprve na tlačítko Vložit text z aplikace Word a text zadejte teprve do políčka v dialogu, který se vám objeví.

Editor (normální)

Proč to všechno? Pokud totiž do editoru vložíte zkopírovaný text z Wordu přímo, dojde také k vložení speciálních formátovacích značek, včetně různých barev, velikostí a typů písma. To bude mít za následek, že po uložení nebude stránka vypadat podle nastavení webové šablony. V lepším případě bude vzhled prvků na stránce mírně odlišný, v horším pak bude stránka vypadat nepoužitelně.

Vkládání obrázků

Zejména méně zkušení uživatelé často vkládají obrázky přímo do dokumentu ve Wordu. To je samozřejmě vhodné pro případ, kdy vytváříte dokument určený například pro tisk. Ovšem nikoli již pro přípravu textů na web. Zkopírováním obrázku do schránky a jeho následným vložením do vizuálního editoru jej totiž na web neuložíte. Obrázky ponechejte v samostatných souborech, které nahrajete pomocí příslušného nástroje (záložka Obrázky) do prostoru inPage.

Poté obrázky z připraveného textu ve Wordu odstraňte a teprve takovýto text vkládejte do vizuálního editoru na webu.

Pozor na odstavce

Třetí nejčastější chybou méně zkušených uživatelů je špatná práce s odstavci v textovém editoru, kde si text pro umístění na web připravují. Odstavce vždy vytvoříte stiskem klávesy Enter. Pokud ji použijete dvakrát za sebou, vznikne prázdné místo, resp. jeden prázdný odstavec navíc. Po vložení do vizuálního editoru na webu se to projeví zbytečným prázdným místem mezi řádky.

Snažte se tedy vyvarovat popsaných chyb a dodržovat tři základní pravidla, díky kterým si práci s vizuálním editorem v administraci inPage usnadníte a zajistíte si správný vzhled vytvořených stránek.

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • word+text v obrázku

  10. 2. 2009 9:59:10 | Blanka Robenková

  Dobrý den ,prosím vá smohli by jste mi poradit jak ve wordu vložit text WodrArt do obrázků.Děkuji
  Blanka Robenková
  email:roblanka@seznam.cz

  Odpovědět

 • překlep

  1. 9. 2009 12:22:04 | Jan Přibyl

  Zdravím, myslím že Vám schází D ve slově Napisy v ohraničeném textu: "Napisy byste NIKDY neměli formátovat úpravou velikosti písma"

  Odpovědět

 • RE: překlep

  1. 9. 2009 12:36:29 | admin@zoner.cz

  Děkujeme za upozornění :) i přes veškerou kontrolu se chybička vloudila.

  Odpovědět

 • PÍSMO

  22. 5. 2011 12:07:13 | Jakub

  Dobrý den. mám hodně velký problém vložit do wordu nové písmo. Mám windows 7 takže to chci vložit do WordPad. Docela by mi pomohlo kdyby ste mi poradil jak se to tam vkládá.

  Odpovědět

 • Re: PÍSMO

  23. 5. 2011 14:09:44 | pk

  Mohu se zeptat jak Word, WordPad a Windows 7 souvisi s inPage?

  Odpovědět

 • obrázek

  21. 1. 2012 22:05:37 | Kotas

  Zdravím.
  Mám napsaný text ve dvou sloupcích a potřebuji nad něj umístit obrázek přes oba dva sloupce. Jak toho docílím aby stránka pokračovala od půlky dále? Text je napsán ve wordu.
  dík

  Odpovědět

 • RE: obrázek

  23. 1. 2012 10:57:00 | Hana Medková

  Dobrý den pane Kotas, ideálním řešením je vytvořit si v editoru TABULKU o 2 řádcích a 2 sloupcích, přičemž ikony pro vkládání a editaci tabulky, buněk a řádků najdete nad textovým editorem. Jakmile vložíte tabulku, můžete označit 2 bunky v prvním řádku a tyto sloučit. Rázem ze dvou sloupců v prvním řádku budete mít jeden, do kterého si umístíte vlastní obrázek. V druhém řádku budou 2 sloupce, kam si vložte Váš text. Pokud potřebujete více informací, jak tvořit a pracovat s tabulkami v inPage, přečtete si následující návod:
  http://www.blog.inpage.cz/inpage/formatovani-tabulky-pres-editor/

  Odpovědět

 • Barva písma

  18. 8. 2016 19:54:10 | Knižní Sen

  Dobrý den,
  mam dotaz: Lze změnit barvu písma i takovou, která na výběr není, ale znám její číslo/kód?

  Děkuji za odpověď,

  Knižní Sen

  Odpovědět

 • RE: Barva písma

  19. 8. 2016 9:06:35 | Tým inPage

  Dobrý den, barvu písma lze změnit i na libovolnou jinou barvu. V nové administraci si při úpravě stránky kliknete na barvu písma, poté na Vlastní... a zobrazí se nabídka, kde můžete zadat barvu pomocí desetinného RGB zápisu, např. rgb(255,0,0) nebo šestnáctkového RGB zápisu, např. #ff0000.

  Odpovědět