0 Kč s DPH
 • WYSIWYG verze 4.2.3
  • Návod je vytvořen ve WYSIWYG editoru verze 4.2.3 Více »

Práce s rubrikami v inPage

01. 07. 2011

Tvoříte webové stránky většího rozsahu a vaše administrace se plní seznamem článků, ve kterých pomalu ztrácíte přehled? Máme pro vás několik rad, jak přehledně roztřídit veškerý vámi vytvořený obsah v sekci stránky - s využitím rubrik.

Pokud máte na webu několik stránek z podobné oblasti nebo oboru, je vhodné je seskupit do rubrik. Při zobrazení rubriky v internetovém prohlížeči se automaticky vypíše seznam stránek rubriky
s krátkým úvodem (perex) a odkazem na celý článek stránky.

Co to jsou rubriky?

Rubriky jsou seznamy souvisejících stránek a slouží k efektivní správě většího webu. Rubriky slouží podobným způsobem, jako složky ve vašem počítači, kdy do vytvořených složek třídíte související obsah (programy, soubory atd.). Rubrika je jako fotogalerie, avšak místo fotek z akce, dovolené atd. obsahuje související články. Rubrikou mohou být například Novinky, Ceníky, Aktuality aj.

Ukázka - Výpis článků z rubriky News na stránkách missprincessworld.com

Ukázka - Rubrika Prodej obsahující související články

Díky rubrice se jednoduše vypíše seznam novinek, seznam produktů, ceníky, atd.

Kdy a jak rubriky použít?

Rubrika jako součást menu stránek

Rubriky najdou uplatnění nejen u stránek většího rozsahu, ale také u stránek typu blog. Ukázkovým příkladem blogu jsou naše stránky blog.inpage.cz na kterých se právě nacházíte.

V menu našeho blogu můžete vidět odkazy Začínáme nebo Tipy a triky. Ve skutečnosti jsou tyto odkazy rubriky, obsahující související články.

 • Rubrika Začínáme obsahuje návody pro začátečníky
 • Rubrika Tipy a triky obsahuje návody pro pokročilé uživatele

Na příkladu našeho blogu jsme si vysvětlili možnost praktického využití rubrik. Dále je možné rubriku s výpisem článků zobrazit také v postranním sloupci webových stránek.

Aktivní rubrika v postranním sloupci stránek

U každé šablony inPage můžete v administraci nastavit jednu tzv. aktivní rubriku. Vámi zvolená aktivní rubrika se zobrazí v postrannm sloupci a stane se tak nedílnou součástí www stránek.

Nastavení aktivní rubriky ovlivníte v sekci Nastavení -> Prvky stránek -> Aktivní rubrika

Příklad uvádíme na obrázku níže. V levém sloupci je nastavena aktivní rubrika - Aktuality. Tato aktivní rubrika je na stránkách vidět neustále, ať už se přepnete na jakoukoliv stránku webu.

Rubrika s výpisem článků na stránce či v postranním boxu

Pojďme si nyní ukázat, jak rubriky vytvořit a jak s nimi dále pracovat.

Jak vytvořit rubriku

Rubriku vytvoříte v sekci STRÁNKY tak, že v postranním pravém sloupci kliknete na zelené tlačítko "Přidat rubriku". Následně se dostanete do nastavení nově přidávané rubriky, kde si nastavíte základní parametry.

Základní nastavení rubriky

Nastavení rubriky v inPage

 • Název rubriky: zadejte vlastní název rubriky
 • Perex (úvodník): zadejte krátký popis, tzv. úvod do rubriky
 • Adresa: adresu není nutno vyplňovat, vyplní se automaticky dle názvu po uložení rubriky
 • Titulek: měl by být co nejvýstižnější a měl by obsahovat text či slova, které jsou pro stránku charakteristické
 • Nastavit aktivní: toto políčko nechte zaškrtnuté, rubriku s články bude možné zobrazovat na webových stránkách
 • Zobrazit rubriku: ANO - rubrika bude zobrazena ve výpisu rubrik
 • Zobrazit v hlavním menu: odkaz na rubriku bude automaticky vložen do hlavního menu,
  pokud rubriku v menu zobrazovat nechcete, poté toto políčko nezatrhávejte
 • Zobrazit detaily o článcích: tato funkce umožňuje skrýt nebo zobrazit detailní "blogové" informace o článcích (název rubriky, datum, počet komentářů) při výpisu článků v rubrice.

Vytvoření rubriky dokončíte kliknutím na zelené tlačítko "Přidat rubriku"

Tlačítkem dokončíte vytvoření nové rubriky

Jak dále pracovat s rubrikou

V tuto chvíli máte vytvořenou prázdnou rubriku bez obsahu v sekci STRÁNKY, v postranním sloupci vpravo. Nyní je možné s touto rubrikou dále pracovat. Buďto můžete do rubriky začít přidávat nové články (stránky), nebo do ní můžete přesunout články již existující, a nebo je možné vrátit se do nastavení rubriky a některý údaj
v nastavení změnit či upravit.

Potřebujete změnit nastavení rubriky?

Chcete-li se vrátit do nastavení rubriky a opravit například název, pak stačí kliknout vedle názvu rubriky na ikonu tužky (viz obrázek vpravo)

Chcete do rubriky přidat nový článek?

Chcete-li do rubriky přidat nový článek, klikněte přímo na odkaz (název rubriky). V dané rubrice klikněte dále na odkaz "Přidat stránku".

Chcete do rubriky přesunout již existující článek?

Do rubriky můžete jednoduše přesouvat i články již vytvořené.

Otevřete si editaci stránky, kterou chcete zařadit do rubriky, v části s názvem "Rubrika" máte na výběr 2 možnosti:

a) vytvořte si novou rubriku zadáním názvu rubriky do příslušného pole viz obrázek níže (tímto způsobem se v pravém sloupci administrace vytvoří rubrika nová) . Nezapomeňte vytvořenou rubriku uložit.
b) vyberte existující rubriku ze seznamu rubrik (seznam obsahuje veškeré již vytvořené rubriky).
Po uložení změn se článek do rubriky zařadí.

Přesunutí stránky do rubriky

Jakmile vytvoříte nebo zvolíte rubriku, kam se má váš článek zařadit, nezapomeňte ještě zaškrtnout volbu "Zobrazit v rubrice" - tato volba vám umožní článek v rubrice zobrazit nebo nezobrazit ve výpisu článků na webu.

Přesunutí článku do vámi zvolené rubriky dokončíte zeleným tlačítkem "Upravit stránku"

Tipy na závěr

 • do hlavního menu stránek můžete přidat celou rubriku nebo jen samotný článek umístěný
  v rubrice
 • pokud nechcete článek v rubrice zobrazovat, stačí zrušit volbu "Zobrazit v rubrice", článek
  v rubrice v administraci zůstane, ale na webu ve výpisu článků jej neuvidíte
 • vyplněním perexu u článků docílíte toho, že návštěvník stránek ve výpisu na webu uvidí nejen samotné odkazy na články, ale také zkrácený popis, který uživateli napoví o čem celý článek pojednává

Po přečtení celého návodu byste měli již vy sami umět pracovat s rubrikami v inPage, přidávat do rubrik nové články nebo přesouvat články mezi rubrikami. Přejeme vám tímto úspěšnou prezentaci, ať už jsou vaše stránky osobnícho charakteru nebo slouží pro komerční účely.

 

 

Hanka Medková
hana.medkova(zav)zoner.cz

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • víceúrovňový web

  26.2.2014 14:47:26 | Miroslav Bartakovič

  dobrý den,
  Je možné pomocí InPage vytvořit víceúrovňový web? Alespoň tři úrovně?
  Potřeboval bych v hlavním menu realizace a podmenu roky ještě jednotlivé referenční akce samostatně rozklikávací?
  Je toto možné?
  www.sanakryl.com
  Děkuji za odpověď
  Bartakovič

  Odpovědět

 • RE: nadpis článků v rubrice

  6.11.2012 13:37:16 | Hana Medková

  Nadpis článku v té rubrice u hlavin.cz je větší než písmo v perexu, opravdu nevím jak je možné že jej vidíte menší než perex - můžete mi poslat printscreen obrazovky na admin@zoner.cz? Já vám na email nyní pošlu printscreen můj - kde vidím vše v pořádku a bez problému.

  Odpovědět

 • Nadpisy v rubrice - vyřešeno

  5.11.2012 21:55:28 | Pavel Hlavín

  Tak Vás ještě jednou zdravím,
  konečně jsem to vyřešil, instaloval jsem si Firebug a nam našel potřebné styly. Bylo třeba upravit tyto styly:
  #listdata .ltype2, #listdata .ltype2 a
  #listdata .lperex p
  Věřte ale, že aktivní rubrika tam opravdu byla (Články, rady a návody), o tom svědčí i to, že pomohla úprava těchto stylů. A odkaz na článek byl opravdu mnohem menší než perex a bylo to dost nehezké. Píšu to proto, že je to tedy nejspíš vlastnost šablony Media, kterou by bylo dobré upravit, aby to šlo ostatním uživatelům normálně. Aspoň mně se to tak jeví.
  Takže sláva Firebugu,
  s pozdravem
  Pavel Hlavín

  Odpovědět

 • Nadpisy v rubrice

  5.11.2012 20:52:54 | Pavel Hlavín

  Dobrý den,
  možná si nerozumíme. Na mých stránkách je v menu aktivní rubrika určitě, jmenuje se Články, rady, návody. Je úplně dole v menu. Když se na ni klikne, objeví se vpravo stránka, kde je odkaz jen na jeden článek, ten se jmenuje Předsudky a mýty o práci na PC. Nadpis je tak malinký, že pro lidi s horším zrakem je téměř nečitelný. Perex je pak normálním písmem, to bych naopak potřeboval zmenšit. Určitě to nevypadá jako na vašem webu, ale o mnoho hůř.
  V HTML se to editovat nedá, protože tam se název článku píše do formulářového políčka. Tedy asi zbývá jen CSS, dokážu v nich něco udělat, ale ten výchozí styl šablony je tak rozsáhlý, že nejsem schopen zjistit, kde to je.
  A tady je ten nadpis opravdu malinký, vůbec se to takhle nehodí.
  Možná že jsem se měl vyhnout redakčnímu systému a psát si stránky sám v PHP a CSS, jenže teď už je pozdě, když jsem to zaplatil. Chtěl jsem ušetřit čas.
  Tak děkuji, určitě to vyřešíme.
  S pozdravem
  Pavel Hlavín

  Odpovědět

 • RE: rubriky

  5.11.2012 15:56:49 | Hana Medková

  Dobrý den pane Hlavín, na vašem webu v hlavním menu jsem prošla všechny odkazy, ale pod žádnou položkou v menu nevidím aktivní rubriku. Běžně ani není možné aby nadpis rubriky či článků v rubrice byl menší než perex, to jednoduše není možné, protože velikost nadpisů u článků v rubrice je předem definována u každé šablony, a standardní velikost bývá stejná jako je tomu na našem blogu, když si otevřete úvodní stránku. Nadpisy článků jednoduše nejsou menší než text v perexu! V případě potřeby, doporučuji důkladně prostudovat článek výše Jak pracovat s rubrikami, a pokud opravdu někde máte výpis článků v rubrice (tedy názvy článků) menší než perex, zašlete nám na admin@zoner.cz odkaz na konkrétní rubriku, kde to tak vidíte. Zjistíme, kde je problém. Jinak velikost kteréholiv nadpisu lze upravit bud přes wysiwyg editor v inPage přímo v editaci článku, nebo pak pomocí CSS stylů, pokud se v nich orientujete.

  Odpovědět

 • Nadpisy v rubrice

  4.11.2012 21:51:59 | Pavel Hlavín

  Dobrý den,
  mám doménu www.hlavin.cz, používám šablonu Media a mám tarif Standard. Založil jsem si tam rubriku, ale chtěl bych změnit v rubrice velikost názvů článků, takto jsou nadpisy malinké, menší než perex. Předpokládám, že nastavení je v CSS, ale ten je tak rozsáhlý, že to nemohu najít.
  Děkuji za radu.
  Pavel Hlavín

  Odpovědět

 • RE: žádost o radu..

  30.11.2011 11:46:39 | Hana Medkova

  Dobrý den, v e-shopu inPage nepracujete s rubrikami ale s kategoriemi a podkategoriemi, které obsahují produkty e-shopu. V inPage lze větvit zboží v e-shopu pouze do 3 úrovní: MENU - KATEGORIE - PODKATEGORIE
  Možná bych Vám doporučila u jednotlivých produktů v kategoriích či podkategoriích vytvořit varianty produktu pro děti od 0-3 měsíce, 3-6 měsíců a 6-9 měsíců. Avšak asi to bude potřeba vyzkoušet, zda to bude fungovat a vyhovovat Vašim potřebám. V případě nejasností, nám napište na admin@zoner.cz nebo můžete zavolat na naši podporu 543 257 018, rádi Vám poradíme, jak ty varianty produktů nastavit.

  Odpovědět

 • Žádost o radu s řazením

  29.11.2011 16:55:15 | Lucie Procházková

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda lze na mých stránkách www.chytryhonza.cz (mám InPage Premium) udělat toto:

  Rubriku Dětské zboží (pod Eshopem)
  - v ní kategorie 0-3 měsíc
  - 3-6
  -6-9 .....

  - avšak v těch kategoriích (0-3,3-6 ...) ještě podkategorie - body
  - trika
  - kalhoty ....

  Dnes jsem to studovala tak moc, až jsem se do toho naprosto zamotala.

  Moc děkuji za odpověď :)

  Lucka Procházková

  Odpovědět

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.